Otázka na tému Keramické korunky

Dlhotrvajúca bolesť...

Dobrý deň. Chcem Vás poprosiť o radu,lebo už som zúfala. Už 3 rok navštevujem zubnú ambulanciu,začalo to tým,že som si chcela vymeniť staré výplne, urobiť dve korunky ajeden zub čo mi chýba.Zubárka začala: 7 hore vpravo vyvrtala dala vraj plombu ako pod korunku, to isté 5 hore vpravo+ho aj jemne obrusila a 6 hore vpravo dala nový amalgám. otlačky na korunky však nezobrala a mala som to tak takto asi rok. Počas týchto úkonov má tam však stále niečo pobolievalo+ bolo to citlivé na chlad a teplo. Zubárka nato, že nech nevymýšľam,že nemá čo bolieť + že mám iba vidinu bielých zubov. Tak som potom zubára zmenila. ten ako prvé dobrúsil čo trebalo a dal vyrobiť kovokeramické korunky. 5už mám na pevno, no keď ju lepil mala som červené a jemne bolestivé ďasno. 7 mám zatiaľ dočastne( už asi 6 mesiacov),ale tiež už mám červené ďasno( ešte keď mi nasadzoval korunku,v ten deň mi aj odpaľoval ďasno, ak sa to tak hovorí). No spomínaný problém,že ma tam stále niečo bolí,však nepominul. Už sa to ťahá tretí rok, už ani neviem čo ma boli, ale je to v oblastí týchto troch zubov, Ja si myslím,že sú to ďasna + ako keby ma boleli aj korunky, najme pri zahryznutí. Dokonca ma to bolí ak používam dentálnu niť medzi zubami. Poraďte mi prosím, čo mám robiť, čo to môže byť a ako ďalej.Aj terajší zubár sa tvári,akoby ma nepočul, čo mu hovorím !!! ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Je mnoho dôvodov, prečo Vás to môže pobolievať. Napríklad ponechaný kaz pod výplňou, príliš hlbo siahajúca výplň z nevhodného materiálu, nepresnosť okraja koruniek, hlboko pod ďasno zasahujúce korunky, atď.

V podstate máte na výber: pôjdete za lekárom, ktorý Vám zhotovil korunky a dôrazne ho upozorníte na svoje problémy. Určite sa pokúsi vykonať nápravu, pokiaľ nie, máte možnosť obrátiť sa so sťažnosťou na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Nebude to však jednoduché, pretože niekto iný zhotovil prípravu pod korunku, niekto iný zuby okorunkoval – a tak si budú navzájom prehadzovať horúci zemiak a zbavovať sa zodpovednosti. Práve preto je ideálne, ak celý zub nesie rukopis jedného zubára, potom je to jasné. Možno ste to však práve vy, kto lekára uprosil, aby na spomínaných zuboch pred okorunkovaním nevymieňal výplne…

Druhou možnosťou je nechať to tak a obrátiť sa na tretieho, overeného stomatológa, ktorý Vám hádam prinesie úľavu. V tomto prípade však stratíte možnosť na akúkoľvek reklamáciu u prvých dvoch.

Návrat

Súvisice otázky s témou Keramické korunky

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Keramické korunky, skúste vyhľadávanie s výrazom Keramické korunky v našej zubnej poradni.

Štítky