Pod zúbkom sa dcérke robí hnisavý vačok

Dobrý deň, mám 6-ročnú dcéru, ktorá má mliečnu hornú štvorku rozvŕtanú a zavložkovanú a už po tretí krát sa jej tam urobil hnisavý vačok. Chcela som sa opýtať, ako by bolo najlepšie postupovať, keďže po prvom objavení vačku bol zub rozvŕtaný, prečistené kanáliky a ponechaný otvorený s tým, že sme tam dávali vatičku, keď išla dcéra jesť. Neskôr bol zub zavložkovaný s tým, že sa neskôr zaplombuje. Po druhý krát boli tiež prečistené kanáliky a hneď zavložkovaný zub. Bolo by lepšie ho nechať vytrhnúť alebo preliečiť antibiotikami? Ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Preliečenie antibiotikami Váš problém iba odsunie o pár dní, pretože po ich dobratí sa problémy obnovia. Tie sa objavujú preto, že v koreňovom systéme mliečneho zuba sa množia baktérie a vzniká tam nejaká hnisavá produkcia. Ak sa zub upchá, napríklad stravou, nemá hnis kam odchádzať a tak sa prevalí cez kosť pod ďasno. Vtedy sa na ňom objaví ten hnisavý vačok.

Hnisavý vačok pod zubomHnisavý vačok pod zubom

Takže: alebo sa naučíte zub čistiť tak, aby sa v ňom nič nemnožilo a neupchával sa, tak tam môže ostať a bude držať miesto pre trvalý zub. Ten však prereže do úst o také štyri roky. Ak sa to však nebude dariť a opakovane sa bude na ďasne tvoriť vačok, dcéra bude mať bolesti, tak by som ho radšej extrahoval, čím sa môže úrýchliť prerezanie trvalej štvorky. Nebolo by však od veci oddialiť extrakciu aspoň o dva roky…

Návrat

Štítky