Otázka na tému Zubná protéza

Vytiahnutý nerv a zubná náhrada

Vytiahnutý nerv a zubná náhrada
Dobrý deň, chcela by som radu. Keďže škrípem zubami a dosť intenzívne, zlomil sa mi očný zub, ale tak nešťastne, že až do nervu. Po asi 3 mesiacoch liečby, mi lekárka povedala, že musíme vytiahnuť nerv, tak mi ho vytiahla. Po celkovom vyvŕtaní sa mi zo zubu vyvalil hnis. V súčasnosti tam mám ešte nejakú vložku proti baktériám, neviem to špecifikovať. Lekárka sa mi stále vyhráža, že je to potrebné vytrhnúť. Ale keďže je to očný zub, na ľavej hornej strane, bude to pôsobiť veľmi zle. Chcem urobiť všetko pre to aby mi ho nemusela vytrhnúť. Chcela by som sa spýtať či je možnosť takýto zub ešte zachrániť?

Síce tam už nemám nerv, ale stále ma to bolí, a lekárka mi tvrdila, že sa mi asi potrhal nerv, ja osobne neviem čo to znamená. Ale neboli ma ani tak zub ale skôr kanálik, teda časť pod lícom.

A ďalej, ak teda príde k trhaniu, koľko ma asi bude stáť navŕtanie do kosti toho „šróbiku“ a zavesenie naň zubnej náhrady, skôr by som chcela keramickú náhradu.

Som z okolia Ba, viete mi dať kontakt na nejakého dobrého lekára v okolí Ba, ale zase nie predraženého? ďakujem veľmi pekne za radu.

Odpoveď

Dobrý deň,

Takže: skoro každý zub (alebo aspoň koreň) sa dá zachrániť. Jediné limitujúce prípady sú, ak:

1. je zub natoľko deštruovaný, že komplikovanosťou zákrokov sa cena za liečbu blíži k cene implantátu a silnou mierou deštrukcie zuba sa znižujú výhliadky na úspešné dlhodobé prežitie zuba (to znamená, že implantát by stál asi rovnako a mal by väčšiu šancu na úspech)

2. je zub je zlomený hlboko pod ďasno

3. pacient nosil v ústach neliečený otvorený zub alebo koreň príliš dlho a ten je teraz v celej svojej hrúbke zmäknutý, a teda prestúpený baktériami
Ani jeden z prípadov asi nevystihuje Vašu situáciu, takže z toho čo ste mi napísali sa mi zdá, že je ošetriteľný. Zvlášť ak sa jedná o trojku, tak je na mieste o koreň zabojovať.

Čo sa týka liečby, skúste sa obrátiť na niekoho v blízkosti, kto pracuje so zubným mikroskopom. Pravdepodobne to nebude lacné, no Vy už skúsenosti s lacnou liečbou máte. Lacno Vám to liečili a výsledkom je už nie tak lacný implantát. Ten Vás s korunkou u priemerného implantológa môže stáť takých 900 eur. Ak pôjdete za špičkovým endodontistom, tak záchrana koreňa s následnou dostavbou a korunkou Vás výjdu na nejakých 400 až 500 eur. Tak si vyberte, akou cestou sa chcete vydať. Znova opakujem: vysoká cena nie je zárukou kvality, ale kvalita sa nedá urobiť za nízku cenu…

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubná protéza

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubná protéza, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubná protéza v našej zubnej poradni.

Štítky