Trhanie zubov alebo ich ošetrenie?

Dobry den,

na vstupnej preventivnej prehliadke na RTG snimku zubov nova lekarka objavila prejasnenie pri koreni (nedaleko dutiny) a v okoli celeho zuba v dasne na 5 hore vpravo. Zo zuba mi predchadzajuca zubarka tahala nerv asi pred 7 rokmi a vyplnila kanaliky (boli 2),kontrolne snimky boli v poriadku, bez prejasnenia a vackov, dokonca aj snimok spred roka bol v poriadku. Zub ma neboli (kedze v nom nemam nerv), avsak je velmi vyvrtany a zvyknu z neho plomby vypadavat, dasno v okoli je citlivejsie vzdy po vypadnuti plomby.

Nova lekarka chce zub vytrhnut, lebo vraj je tam zapal, a aby sa mi ten vacok nespojil s dutinkou. Chcem sa spytat ci je to standardny postup. O zub nechcem prist, kedze s nim problemy nemam a je to este na viditelnom mieste. Neda sa to liecit najprv napr ATB, alebo precistenim kanalikov?

Trhanie zuba povazujem za poslednu moznost, ale moja lekarka nic ine nenavrhla. Nechcem si dat vythnut zub, pokial existuje moznost, aby tam ostal a liecil sa inac. Dalsi zub, ktory navrhla na vytrhnutie je 8 vlavo dole, pretoze sa mi kazi. Neda sa to riesit vyvrtanim a plombovanim zuba?

Takymto tempom vytrhavania pri tejto novej lekarke zaraz pridem o vsetky zuby, na ktorych su kazy. Uvazovala som aj o zmene lekarky, ale neviem po akej dobe je zmena mozna, kedze som sa prestahovala a zaregistrovala u novej pred cca 2 mesiacmi. Dakujem za rady a nazor.

Odpoveď

Dobrý deň,

Faktom je, že každou stratou výplne strácate aj časť zubných tkanív… Keď následne prídete na ošetrenie, lekár to musí znova trochu vyvŕtať, aby sa dostal na zdravé neinfikované tkanivá a môže tam urobiť výplň. Ak sa však takáto výplň uvoľnuje príliš často, povedzme raz za dva roky, je na vine technika zhotovenia výplne alebo je zlá koncepcia ošetrenia zuba výplňou. Predtým, než sa výplň uvoľní, je pod ňou niekde štrbina, ktorou sa do kanálikov dostávajú baktérie.

Kaz pod plombouKaz pod plombou

Ak by korene boli ošetrené neviem ako precízne, pri netesnej rekonštrukcii korunkovej časti zuba sa kanáliky znova infikujú a problém sa obnovuje. Preto je u Vás na mieste vyhľadať lekára, ktorý sa špecializuje na liečbu koreňových kanálikov, nechať sa ošetriť, dať si od neho pod mikroskopom dostaviť zub a následne pravdepodobne aj okorunkovať.

Čo sa týka zmeny zubára, z hľadiska poisťovne je to možné vykonať šesť mesiacov od podpísania dohody u starého stomatológa.

A k tej osmičke – áno, aj osmičky, ak sú v správnom postavení, by sa mali ošetrovať. Pokiaľ sú kvôli chybnému smeru rastu odsúdené na extrakciu, je lepšie s tým neotáľať a dať ich von, kým nie je korunka natoľko deštruovaná kazom, aby to sťažilo extrakciu.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky