Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Zlomený inštrument v koreňovom kanáliku

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať a poprosiť Vás o názor ohľadom endodontického a s ním súvisiacimi ošetreniami.

Pre záchranu zuba 36 som sa rozhodla pre endodontické ošetrenie, bohužiaľ neskončilo úspešne a lekárovi sa odlúčil v 1 zo 4 kanálikov kúsok nástroja. Nepodaril sa mu vybrať a následne mi zubár ponúkol možnosť ísť ku jeho kolegovi, ktorý pracuje s mikroskopom a bola by tam väčšia šanca na jeho odstránenie a vyčistenie kanálikov.

Chcem sa Vás preto spýtať, je to pomerne bežné, že sa ulomí nástroj, a že sa to potom vyberá pod mikroskopom? Aká tam býva úspešnosť, pravdepodobnosť pre úplnu záchranu zuba, poprípade nie je to spojené s nejakými väčšími komplikáciami, kvôli ktorým by som si mala dať zub radšej hneď vytrhnúť?

A ešte jedna vec, ktorá ma veľmi zaujíma: Po ošetrení kanálikov podľa zubára, u ktorého mi bola tá endodoncia robená, bude nutný ešte malý chirurgický zákrok – niečo ako zbrúsenie kúska kosti, pretože zasahuje do miesta, kde by mi potom mala byť nasadená korunka. Neviem, či som to dobre pochopila, čo si o tom myslíte, nie je to rizikový zákrok napríklad kvôli výskytu závažnejších infekcií v budúcnosti?

Ďakujem veľmi pekne za názor.

Odpoveď

Dobrý deň,

V prvom rade treba uznať, že lekár, ktorý Vás ošetroval, je veľmi zodpovedný a pedantný. Takisto treba pripomenúť, že iba ten, kto nič nerobí, nič nepokazí. To, že Vám v zube ošetroval štyri kanáliky je na Slovensku vysoký nadštandard, väčšina lekárov pri nájdení troch kanálikov v dolnej šestke nemá tendencie hľadať štvrtý, ktorý je tam často ukrytý.

To iste platí pre horné stoličky. To, že priznal nehodu s nástrojom je od neho veľmi fér a že Vás poslal ku kolegovi s mikroskopom, je veľmi zodpovedné.

Často je totiž možné takýto zalomený nástroj odstrániť jedine pod kontrolou zraku, niekedy to dá zabrať, niekedy to ide rýchlo. Práve vďaka mikroskopu znížite riziko ďalších komplikácií. Ak to všetko dobre dopadne, nástroj sa podarí odstrániť, kanáliky ošetriť a zaplniť, plánuje lekár zub okorunkovať.

Pri korunkovaní zubov existuje pravidlo zachovania biologickej šírky, čo v praxi v jednoduchosti znamená, že okraj korunky by mal byť vzdialený minimálne 1,5 mm od okraja kosti. Pokiaľ je Váš zub deštruovaný hlboko pod ďasno, je nutné na ňom vykonať zákrok, ktorému vravíme chirurgické predĺženie klinickej korunky zuba. V podstate ide o zníženie okraja kosti chirurgickým spôsobom.

To, že Vám lekár doporučil práve tento postup tiež svedčí o jeho fundovanosti a preciznosti, pretože pravidlo zachovania biologickej šírky je medzi stomatológmi bohužiaľ dosť málo známe a ešte menej dodržiavané pravidlo. Po jeho porušení potom pacienti nosia v ústach korunky, okolo ktorých je neustále zapálené a citlivé ďasno, pričom reálna liečba okrem predĺženia klinickej korunky neexistuje.

Odstránenie zlomeného nástroja

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Štítky