Otázka na tému Starostlivosť o detský chrup

Starostlivosť o detské zúbky

Dobry den. Mam 17 mesacneho syna a neviem ako mu mam a ci uz mam cistit zubky. kedze nechce otvorit usta ked zbada kefku tak mu pred spanim aspon vytriem zubky cistou latkovou plienkou. Ale kedze kojim tak este 2× za noc je hore na kojenie. Takze sa bojim aby sa mu nezacali kazit zubky..treba uz v jeho veku cistit kefkou zuby a kolko x za den, a nestaci to vytieranie zubkov plienkou? dakujem za odpoved

Odpoveď

Dobrý deň,

Zuby je dôležité čistiť od okamihu, keď sa prerežú do ústnej dutiny. Metóda s plienkou je vhodná skôr na čistenie úst pred tým, ako sa v nich objavia zúbky. Tie je možné čistiť rôznymi spôsobmi.

Pokiaľ sa nebránil plienke, mohla by byť vhodným prechodom masážna zubná kefka na prst (http://www.rod.sk/…fka-na-prst/).

Dieťa pacientDieťa pacient

V priebehu času treba upriamiť jeho pozornosť na jej štetinky a vysvetliť mu, že teraz je už veľký chlap, ktorý má veľké zúbky a na tie treba vziať dospeláckejšiu kefku. Veľmi vhodná je jednozväzková kefka (napr. Curaprox CS 1006), ktorou sa na zube vykonávajú jemné vibračno krúživé pohyby a dokáže vyčistiť aj ťažšie prístupné miesta. Neskôr môžete pripojiť detskú zubnú kefku, mne osobne sa pozdáva Oral B stages 1 (http://www.oralb.com/…/product.asp?…), pretože má malú hlavicu s množstvom makkých vláken. Ja som u svojich detí túto kefku používal až do veku okolo 6 rokov, jednozväzkovú budú používať celý život.

Detské zúbkyDetské zúbky

Pre motiváciu detí je dôležité, aby videlo zvyšok rodiny umývať si zuby, pretože sa tak bude snažiť preberať návyky dospelých. Je vhodné ho motivovať, nie však strašením o deravých zuboch a bolestiach, ale skôr rozprávkami (napr. E.Kovaľová: Prečo vlk šušľal). Nikdy by ste ho nemali strašiť vŕtaním zubov u zubára, pretože si návštevu zubára bude spájať s bolesťou.

S nočným kojením je trochu problém, pretože mlieko obsahuje množstvo cukru, ktoré po kojení ostáva v ústach a môže spôsobiť vznik kazu. Jediným reálnym riešením je v tomto prípade odnaučiť dieťa od nočného stravovania, ktoré aj tak nemá nejaký extra dietetický význam, skôr ide o psychologický kontakt s matkou. U niektorých detí sa to podarí, u iných je to takmer nemožné. Tak či tak, aj tráviaca sústava dieťaťa by si mala v priebehu dňa odpočinúť a nie je nutné ju zaťažovať aj v noci. Zvlášť v období po prerezaní zubov, kedy už aj tak pomaly prechádza na tuhú stravu…

Návrat

Súvisice otázky s témou Starostlivosť o detský chrup

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Starostlivosť o detský chrup, skúste vyhľadávanie s výrazom Starostlivosť o detský chrup v našej zubnej poradni.

Štítky