Endodontický problém

Dobry vecer. Pred par dnami mi bola robena endodoncia. Moj stary zubar mi korenove kanaliky vycistil uz pred 5 a potom aj 4 rokmi, ale nicim ich nezaplnal. Moja nova zubarka mi ich teraz zaplnila. Bohuzial sa 2 z troch zacali zrastat a preto sa mi tam ani po par dnoch s nejakou zmakcujucou vlozkou nedokazala prebojovat az na koniec. Bol to asi 1 mm, no zaplnila ich tymi capmi aj tak a na vrch dala iba docasnu vypln, nech tie vyplne v kanalikoch stuhnu. Moj problem je ten, ze neustale ma to boli na skus. Tak, ako to zacalo uz pri tej zmakcujucej vlozke v kanalikoch. Pri samotnom zakroku ma nic nebolelo. Je tato bolest normalna a moze nejaky cas trvat, alebo nebolo spravne taketo zrastene kanaliky zaplnat?
Dakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Vo Vašom prípade sa snúbi množstvo nevyjasnených otázok a zvláštnych okolností.

Prvá je tá, že lekár pred piatimi rokmi kanáliky spriechodnil, ale nezaplnil… Je to zvláštne, pretože každá endodoncia má tri časti: spriechodnenie, vydezinfikovanie, hermetické zaplnenie. Ak Vám lekár kanáliky nezaplnil, nemohli ostať sterilné – čo znamená, že časom sa tam museli pomnožiť nejaké baktérie, čo znamená znovuobjavenie problémov…

Nepočul som ešte o prípade, aby kanáliky začali po ukončení vývoja zrastať… Predpokladám, že lekárka sa Vám len laickým slovníkom pokúsila vyjadriť, že sú nepriechodné. V takom prípade by bolo vhodné, aby sa na Váš prípad pozrel lekár bližšie sa zaoberajúci mikroskopickou endodonciou.

Nepíšete mi, ako dlho Vás daný zub pobolieva… Pokiaľ je to dlhšie ako sedem dní, tak niečo pravdepodobne nie je v poriadku. Počkal by som ešte pár dní a ak bolesť neprejde, bolo by na mieste zub otvoriť znova a hľadať príčinu bolesti.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky