Veľmi by som chcela mať pekné zdravé biele zuby

Dobry den,v poslednej dobe sa mi zacal na zuboch ukladat zubny kamen a zacali mi zltnut.Nechapem to,lebo som este mlada, nefajcim,nepijem ani kavu,caj len zriedka a zuby si cistim stale rovnako aj rovnako dlho.Uvazovala som preto ze by som si dala odstranit kamen a hned si zuby aj vybielit u odbornika,ale obavam sa toho kvoli tomu ze mam opuchnute a krvacajuce dasna.Moj zubar to moc neriesi,vraj si mam lepsie umyvat zuby,ale nech si ich cistim akokolvek a cimkolvek,neprechadza to. Poradte mi prosim ako sa zbavit krvacajucich dasien?Co pouzivat?

Nechala som sa inspitrovat reklamami a kupila som si medzizubne kefky,ale tak strasne mi po pouziti krvacali dasna ze som s tym hned aj prestala.

Cim to zastavim? A co mam spravit s tym bielenim? Nezhorsi sa mi to?Velmi by som chcela mat pekne zdrave biele zuby.

Dakujem za odpoved

Odpoveď

Dobrý deň,

Nikto sa múdry nenarodil a dobre si očistiť chrup, si vyžaduje isté znalosti. Tie by Vám mal predať Váš stomatológ, alebo dentálna hygienička. Vtedy zistíte, že na kvalitnú očistu Vám určite nepostačí iba kefka a pasta, ale musíte denne používať aj zubnú niť, jednozväzočkovú kefku a pravdepodobne aj vhodné medzizubné kefky a škrabku na jazyk. Ak si necháte odstrániť zubný kameň a perfektnou hygienou zabránite narastaniu kolónií baktérií na zuboch a priľahlých častiach ďasna (tomuto tvarohovitému povlaku zloženému z baktérií vravíme zubný povlak, alebo plak), nie je žiaden dôvod, aby sa Vám v blízkej dobe nezahojili a krvácanie a hnisavé pochody sa stratili. Rovnako sa Vám prestane tvoriť zubný kameň (svojím ostrým povrchom zápal ďasien radikálne prehlbuje!), pretože ten sa primárne netvorí ako kameň, ale vzniká mineralizáciou spomínaného plaku, ktorý nie je zo zubov odstránený do 48 hodín od svojho počiatku. Do istej miery môžu napomôcť niektoré ústne vody, alebo špeciálne zubné pasty, ale treba si uvedomiť, že zo všetkého najdôležitejšia je v tomto procese správna technika čistenia, na druhom mieste sú správne pomôcky, a až na poslednom mieste je kozmetika (zubná pasta a ústne vody).

Krvácanie ďasna na aj minimálny podnet je vždy prejavom zápalu a ten je v drvivej miere spôsobený prítomnosťou baktérií na tvrdých a mäkkých tkanivách ústnej dutiny. Zo skúseností viem, že chyba je skoro vždy v technike čistenia zubov – ak ju zvládnete, ustane zápal, zmizne opuch, bolestivosť, krvácanie a potom nebude hádam problém Vaše zúbky vybieliť. Všetko by to malo ale prebiehať pod taktovkou stomatológa alebo zubnej hygieničky.

Dentonet

Odpovedal: Dentonet

email: dentonet@dentonet.sk

web: www.dentonet.sk

Návrat

Súvisice otázky

Štítky