Je možne že mi žuvačka poškodila nejako sánku ????? Je to možne????

Dobrý deň, mám 17 rokov a všetky 4 zuby múdrosti. Moja zubárka povedala že stačí vybrať len jednu osmičku, ktorá nejako zle leží a že ostatné zuby sa mi zídu, poprípade sa vyberú ak budú spôsobovať problémy,na druhej strane zubný lekár, ktorý sa zaoberá zubami múdrosti povedal že by vybral všetky naraz pod celkovou anamnézou, no podľa mňa aj mojej mami je to veľky zásah do organizmu. Moja zubarka ma na to tiež taký názor, lebo sa mi môži zísť napr. ked mi niekedy vypadnu sedmičky, alebo ich bude treba vytiahnut… tak mostiky može dať na tie osmičky… lenže všade sa píše, že tieto zuby potom krivia ostatne, tak neviem.

Ja som pouzivala strojček aj na horných a dolných zuboch, na dolných mam teraz este dlahu, ktorá zuby drží pretože som aj v predu mala jeden zub naviac, a hore používam nočný strojček.
NA to že ta jedna osmička zle leži sa prišlo len náhodou a to tak že som žuvala žuvačku a potom mi strpli trocha kosti na tvári, ťažko sa otvárali ústa a zle sa mi žuvalo.. aj tiež aj trocha bolelo.. takže ma poslala na snímok, takže som si s tou žuvačkou tie zuby asi podráždila alebo je možne že mi žuvačka poškodila nejako sánku ????? Je to možne????
Veľmi pekne dakujem vopred za odpoved.

Odpoveď

Dobrý deň,

Žuvačka Vám rozhodne nemohla poškodiť sánku, aj keď je pravda, že časté žutie žuvačky zbytočne preťažuje sánkový kĺb a na zuboch môžu vznikať prasklinky. Vravím ale o situáciách, ak niekto žuje žuvačku povedzme 6 hodín denne…
Čo sa týka extrakcie osmičiek: stáva sa, že rast osmičiek spôsobí skrivenie zubov v prednom úseku, nie je to však pravidlo. Aby sa to stalo, rastúca osmička sa musí tlačiť von v nevhodnom smere. Byť Vami, nebol by som príliš hyperaktívny a vybral iba tú osmičku, ktorá rastie evidentne krivo. Ak by neskôr došlo k nejakým nežiadaným posunom zubov, zameral by som sa aj na ostatné. Zatiaľ by som ich rast ale len sledoval.

Návrat

Štítky