Chcem sa spýtať, či iba zarába na mne?

Dobry vecer, mam jednu malu otazku. Minuly rok som mal preventivnu prehliadku u pani zubarky, no ostali mi este kazy…tak som zasiel teraz ku nej a povedala, ze mi moze urobit preventivnu az ked mi spravi tie kazy co mi ostali. Chcem sa spytat, ci iba zaraba na mne? alebo ma pravdu.

A este som sa chcel spytat prosim Vas, ci je normalne, aby moj maly brat co chodi na ZŠ platil za vrtanie zubov (platil presne taku sumu, ako ja teraz), ja som nikdy neplatil za osetrenie zubu, ked som navstevoval ZŠ (pred 4r.). Je to iba zarabanie na druhych alebo sa nemusim nicoho obavat, ze nas klame. Je mi jedno kolko to stoji, nejde mi o peniaze, ale chcem sa vediet ci je vsetko v poriadku. Dakujem velmi pekne za odpoved.

Odpoveď

Dobrý deň,

Zhruba je to tak, že zdravotná poisťovňa, ktorá za Vaše ošetrenie hradí nejakú sumu, ju lekárovi uhradí, iba ak si najskôr dáte ošetriť kazy, ktoré Vám zistila pri poslednej preventívnej prehliadke – a malo by sa to stať najneskôr do roka od dátumu prehliadky. Pokiaľ Vám vtedy zistila niekoľko kazov, ďalšia prehliadka nemá zmysel. Načo robiť prevenciu, ak sa potom nedáte ošetriť…

Čo sa týka doplatkov: poisťovňa hradí rovnakú sumu každému lekárovi za konkrétny úkon. Ak sa lekár vie zmestiť do tejto sumy (čo je dosť nereálne), tak doplatok vyberať nemusí. Pokiaľ zainvestoval do ambulancie, alebo zmenil technológiu práce, prešiel na modernejší materiál alebo spôsob ošetrenia, ktorý stojí viac, tak je nútený začať od pacientov nejaký doplatok vyberať, pretože poisťovňa mu zdražené náklady nezohľadní. A to platí tak pre ošetrenie detí, ako aj dospelých.

Návrat

Súvisice články

Štítky