Zatiaľ čo čakám na ošetrenie vnútro zuba zhnedlo

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, pred 2 tyždňami sa mi odlomil kúsok zuba asi 1/4 z hornej menšej stoličky (neviem aké je to číslo zuba, ale myslím, že je tretí od konca) hneď som sa objednal môjmu zúbarovi, ale najbližší termín bol o 2 a pol týždňa,ten zub ma vôbec nebolel a ani nebolí, ale po tu dobu, čo čakám na ošetrenie mi vnútro toho zuba zhnedlo, neviem prečo, keď sa dolámal tak všetko oblo v poriadku nič nebolo hnedé a teraz už áno, tak sa chcem opýtať, čie neviete čo to môže byť, nemyslím si že by to bol kaz, vyzerá to skôr ako nejaký povlak. Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Tu prichádzajú do úvahy dve možnosti.

Prvá je, že ste tam kaz mali už dávno a hnedé zafarbenie ste si po ulomení zuba jednoducho nevšimli. Žiaden zub sa nezlomí len tak, skoro vždy je sklovina podmínovaná kazom a časom sa nad ním zbortí.

Druhou možnosťou je, že ste si ulomili zo zdravého zuba ( na to je ale potrebná enormná sila ), prípadne zuba oslabeného výplňou a drsná lomná línia sa zafarbila pigmentmi stravy (čaj, káva, nikotín, červené víno…).

V prvom prípade tam máte kaz už niekoľko rokov a dva týždne nehrajú až tak veľkú úlohu, v druhom zas ide iba o kozmetický defekt, čo sa vyrieši zhotovením výplne.

Návrat

Štítky