Úraz na horskom bicykli

Dobrý deň, pred mesiacom som mala úraz na horskom bicykli, pričom som si zlomila v 3 miestach sánku a mám dislokované obidva artikulačné kĺby. 4 týždne som mala medzičeľustnú fixáciu. Dnes mi dali dole fixáciu z horného zuboradia. Mám zlomené viaceré zuby a tiež hornú pravú jednotku. Ďasná medzi zubami sú zapálené a opuchnuté. Čo ma ale najviac šokovalo je farba mojich zubov, sú škaredo hnedé… veľmi ma to trápi, keďže som mala vždy krásne biele zuby a vzorne som sa o ne starala. Tiež mám pocit akoby mi zuby spolu nesedeli. Je to po úrazoch zubov bežné? Chcem sa opýtať, aké sú možnosti ošetrenia, keď neotvorím ústa na viac ako 1 cm? Vráti sa vzhľad ďasien do pôvodného stavu? Môže hnedé sfarbenie zubov spôsobovať Corsodyl, ktorý používam viac ako mesiac (podľa odporúčania lekára) a ak je to z neho, dá sa to odstrániť? Ďakujem Vám pekne za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Pokiaľ ste mali sánku zlomenú na viacerých miestach, je logické, že záhryz sa úplne porušil. Pri takomto komplikovanom prípade je aj pre skúseného chirurga veľmi náročné zlomeniny zafixovať v takom postavení, aby sa obnovil pôvodný záhryz a zuby po zhojení do seba už väčšinou nezapadajú tak ako pre úrazom. Tu bude pravdepodobne nutná rekonštrukcia záhryzu pomocou koruniek alebo výplní. Čo sa týka sfarbenia zubov: Corsodyl pri dlhšom užívaní naozaj sfarbuje zuby, no nie je to žiadna tragédia, toto sfarbenie sa dá jednoducho odstrániť vyleštením.

Horšie by bolo, ak sú zuby sfarbené kvôli zakrvácaniu do zubnej drene a ich odumretiu následkom úrazu, v tomto prípade by bolo nutné na všetkých spomínaných zuboch vykonať koreňovú liečbu (vybrať odumreté zvyšky nervov a zuby následne endodonticky ošetriť) a prípadne kvôli estetike vnútorne vybieliť. To je už ale trochu dlhšia a finančne náročnejšia cesta… Na obrázku máte príklad vnútorného bielenia mŕtveho zuba – stav po 8 dňoch.

Návrat

Štítky