Mám 28 rokov a trpím parodentozou, ktorá sa mi prejavila po prvom tehotenstve

Dobrý deň, mám 28 rokov a trpím parodentozou, ktorá sa mi prejavila po prvom tehotenstve. Teraz som v 6TT a pred dvoma týždňami sa mi spravil vred, ktorý mi zub.lekára prepichla a dnes som bola u nej znova s ďalším vredom. Zuby si umývam zub.pastou parodontax, používam dentálnu niť aj medzizubnú kefku + listerin (momentálne používam ústnu vodu Parodontax) pravidelne raz do roka navštevujem svoju dentálnu hygieničku, ktorá mi robí den. hygienu. Chcem sa spýtať ako by som mohla ešte bojovať s touto parodentozou, hlavne teraz v období tehotenstva, aby to neuškodilo bábätku. A ako zabrániť ďalšej tvorbe tých vredov? Ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň, Marianna!

Neviem, či som si spravil o Vašom stave dobrý obraz, pretože popisujete vredy na sliznici (čo sú plošné odkryté útvary so zapáleným okrajom a spodinou ležiace pod úrovňou okolitých tkanív) a tie nemá zmyslel prepichovať, pretože v nich sa hnis nehromadí.

Každopádne je zdokumentované, že v tehotenstve sa na základe hormonálnych zmien nositeľa zhoršuje stav prebiehajúcich ochorení mäkkých tkanív ústnej dutiny, takže je obzvlášť dôležité pred tehotenstvom preliečiť aj všetky ochorenia parodontu.
Z môjho pohľadu by ste mali znova navšíviť dentálnu hygieničku, pretože ak to, čo popisujete sú hnisavé parodontálne abscesy (dutina v mäkkých tkanivách naplnená hnisom), tie sa nikdy netvoria na zuboch bez prítomnosti zubného kameňa na povrchu koreňov v hĺbke tkanív, čo na pohľad nie je viditeľné. Takže by bola na mieste kyretáž parodontálnych vačkov s vyhladením povrchov koreňov.

Pri ťažších stavoch sa pacientom predpisujú silnejšie antibiotiká, ktoré pomáhajú ochorenia zvládnuť, v tehotenstve je to však potrebné zvážiť a pristúpil by som k tomu, až keď zlyhajú všetky ostatné možnosti. Pri parodontóze môže taktiež pomôcť užívanie koenzýmu Q10, no ten sa v tehotenstve taktiež nie veľmi doporučuje. Takže Vám ostáva nakoniec len tá hygiena a dôsledné čistenie pomocou medzizubných a iných špeciálnych kefiek.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky