Otázka na tému Mŕtvy zub

Môzu byť tie zuby mŕtve? V čom by mohol byť problém, a ako by sa malo ďalej postupovať?

dobry den,

mam problem so spodnymi zubami (31,41) zacalo sa to bolestami pri zuvani, na prazdne zahryznutie aj bolestou dasna za zubami. Tato bolest sa opakovala tak 3× a vzdy po par dnoch presla. Naposledy sa mi na dasne za tymito zubami urobil bolestivy kopcek. Zubarka mi ho rozrezala, bol trocha hnisavy..

Po par dnoch sa dasno zahojilo a bolest znova presla. Poslala ma RTG na kt. ani sama nevedela co vidi, iba povedala ze to nehame na pozorovani. Ja ako laik mozem iba typovat ze na snimku som pod zubami videla tmavsie miesto ako pri zdravych zuboch (zrejme niaky zapal). Najhorsie na to je ze nereaguju na chlad ani na teplo. Po prilozeni chladiaceho spreju som nic necitila. V com by mohol byt problem, a ako by sa malo dalej postupovat? Mozu byt tie zuby mrtve? ak ano da sa to zistit aj inak ako RTG snimkom?

Odpoveď

Dobrý deň,

Z toho čo popisujete sa zdá, že zub je naozaj mŕtvy a v jeho vnútri sa začínajú množiť mikroorganizmy, o čom svedčí bolestivosť na záhryz a hnisavý opuch na ďasne. Či je zub živý sa dá overiť aj inými skúškami, napríklad zariadením pracujúcim na báze elektrických impulzov, horúcim podnetom a prípadne závrtom. Vyjadriť sa s istotou je niekedy naozaj náročné, pretože pri rôznych typoch postihnutia môže aj mŕtvy zub na niektorú zo skúšok zareagovať bolesťou. RTG snímka pri tomto stanovení nemá až takú váhu, pri stanovení vitality zuba ju možno považovať iba za okrajový diagnostický faktor.

Ak sa môj dohad potvrdí, budete musieť podstúpiť koreňovú liečbu, v inom prípade už len extrakciu…

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky