Otázka na tému Mŕtvy zub

Koľko vydrží takto ošetrený zub bez korunky? Dá sa poriešiť ochrana mŕtveho ošetrené zuba provizórnou korunkou?

Mám vážne ochorenie krvi, krvotvorby a imunitného systému. Nastupujem na liečbu bisfosfátom Sindronat.

Pred vyše týždňom som si dala odstrániť poslednú osmičku/vpravo dolu/ – telo zvládlo bez problému. Vrámci komletného RTG chrupu boli nálezy pod blombami – riešili sme akútne so zápalom – hore vpravo 6,7 – vybratím nervu, výplňou čapom Thermafile, titanovým čapom, skloinomerným cementom s tým, že pôjdu na ochranu korunky. Toto už imunitný systém nezvládol, t.č. som na ATB a pred dilemou, ako postupovať – lebo som tlačená časom a po nasadení liečby minimálne 8 mesiacov by nemal byť žiadny zásah do chrupu pre riziko osteonekrózy čeluste.

Koľko vydrží takto ošetrený zub bez korunky? Dá sa poriešiť ochrana mŕtveho ošetrené zuba provizórnou korunkou? A čo s ostatnými zubami, ktoré majú nález na RTG – niektoré sú už mŕtve z predchádzajúceho staršieho ošetrenia, zatiaľ nebolia, nerobia komplikácie, len by bolo časom potrebné vymeniť výpne. Ošetrenie je komplikované aj aftami a herpesom na ústach. Ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Dočasná korunka môže situáciu na čas elegantne poriešiť, ak sa prevedie precízne, aj na pár rokov.

Je na Vás, či sa v spomínanom časovom tlaku rozhodnete do zatiaľ kľudných výplní zasahovať alebo nie, kým Vás nevyšetrím, nedokážem k tomu zaujať stanovisko. Jedným z riešení by mohla byť aj sériová výmena naraz niekoľkých výplní v jednej návšteve dlhodobými provizóriami napríklad kvalitnými skloionomérnymi cementmi alebo duálne tuhnúcimi materiálmi s vysokým obsahom plniva (Enacem, Paracore).

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky