Potrebujem vybrať nerv z hornej sedmičky

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu.

Potrebujem vybrat nerv z hornej sedmicky, no kedze posobim mimo slovenska k zubarovi na slovensko sa dostanem az v juny a to je o 6 tyzdnov, Bolest v zube sa ale stupnuje a co je horsie strasne ma z nej boli pravy spanok, citim tam velky tlak, je velmi tazke bolest zmiernit. Mohli by ste mi poradit ako prezit tych nasledujucich 6tyzdnov? Moze takyto cas do doby liecby mat aj ine nasledky??? Dakujem za cenne rady. S pozdravom.

Odpoveď

Dobrý deň,

Žiaľ, vývoj nebude pre Vás príjemný. Pokiaľ sa jedná o zub, ktorý bol donedávna živý, ale napríklad následkom hlbokého kazu je treba pristúpiť ku koreňovej liečbe, tak sa bolesti budú stupňovať naozaj intenzívne. To je obrazom zápalu nervu.

Po niekoľkých dňoch dochádza k odumretiu nervu a bolesti náhle pominú. Pacient má dojem, že sa stav spontánne upravil a nadobúda falošnú spokojnosť, že už je všetko v poriadku. Problémom ale je, že vnútri zuba ostal odumretý nervovo-cievny zväzok a je len otázka času, kedy sa v ňom pomnožia baktérie natoľko, aby prešli do druhého štádia – chronickej periodintitídy.

Tá sa môže rozvinúť aj vtedy, ak ten zub už niekto niekedy edodonticky liečil (vyberal z neho nervy). Objaví sa bolesť a citlivosť na záhryz, postupne sa bude stupňovať, až nakoniec opuchnete, niekde na sliznici sa Vám vytvorí malý otvor, ktrorým bude odtekať hnis a opuch sa postupne stratí.

Bolesti Vás síce prejdú, ale v kosti ostáva hnisavý zápal, čo je veľmi zlé pre Vaše celkové zdravie. Recept na skratku neexistuje, teoreticky môžete vziať antibiotiká, tie však problém iba dočasne oddialia a znižujete tým celkovú účinnosť daných antibiotík.

Iná, rozumnejšia alternantíva by bola nechať si zub trepanovať, to znamená vyvŕtať doň otvor vedúci až do dutiy so zubnou dreňou, tým vytvoríte podmienky na odchod plynov a tekutín so zuba von, čím sa zbavíte bolestí. Táto praktika Vám však pomôže iba ak už došlo k druhému štádiu vývoja postihnutia, ktorý som Vám popísal vyššie. Ak to tak bude, nezabudnite sa po príchode domov dať ošetriť, pretože ak zub ostane dlho otvorený, znižuje sa tým šanca na jeho úspešné ošetrenie a zachovanie pre budúcnosť.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky