Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Jeden čap sa zaviedol mimo kanálika

Dobrý deň, poprosím Vás o Váš odborný názor.

Na zube 36 sa mi robila koreňová výplň a riadne zaplombovanie. Avšak jeden čap sa zaviedol mimo kanálika, potvrdil to aj RTG snímok. O dva týždne sa mi vytvorila hrčka, bez bolesti, lekárka mi zub otvorila a vyčisťovala 3×návšteva. Znova RTG snímok, mimo zavedený čap sa ešte stále ukazoval na snímku, ale doktorka hovorila že je to už v poriadku a zub zaplombovala.

A vraj môže byť, že sa mi neujme, spomínala, že mi telo bojuje so zubom a môže skončiť vytrhnutím. Neviem čo znamená to bojovanie…?

Teraz po mesiaci sa mi urobil opuch, sčervenanie, akoby zápal, bolesť som cítila len 1 deň. Pri návšteve lekárky som dostala ATB, a že tam je už hnis, a pôjde zub von. Dala mi drenáž, dva dni za sebou, po týchto dvoch dňoch som žiadne vytekanie hnisu necítila, (druhá drenáž mi aj vypadla), ďasno sa už takmer zahojilo, vraj to vyzerá teraz už dobre, mám doužívať ATB.A že keď ešte raz, tak pôjde von..

Stále mám pocit, že to je z toho zle zavedeného čapu, alebo možno kanáliky sú nedobre zaplnené, keď sa urobil zápal, nemal sa ten zub znova otvoriť..? a prerobiť kanáliky?

Nechcem oň prísť, ak netreba! Pravdu povediac, mám pocit akoby sa kôli zlému výkonu chcela zubárka zbaviť zubu. Rada by som vedela aj názor iného, že či je postup spávny, alebo či mám len ja zlé pocity. (Len tak na margo – vo februári mi robila prehliadku, a prehliadla veľký kaz na 8-čke, pri pondelkovej návšteve to rýchlo spravila), :-((

Veľmi pekne Vám ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Ak sa lekár počas opracovania zubných kanálikov dostane neželane cez stenu zuba von, hovoríme tomu perforácia steny koreňa, alebo „via falsa“, čo v preklade znamená „zlá cesta“.

Ak lekár nemá dostatočné prístrojové vybavenie a skúsenosti, môže sa stať, že si takýto stav nevšimne a perforáciu zaplní, mysliac si, že ide o kanálik. Z hľadiska prežitia zuba je to veľmi vážna situácia a zub nezriedka končí v koši.

Ak s vecou nebudete nič robiť, stane sa to aj Vám, pretože daná situácia sa sama nevyrieši a antibiotiká len oddialia koniec zuba.

Vašou jedinou nádejou je obrátiť sa na lekára zaoberajúceho sa koreňovými kanálikmi s dobrou výbavou (tu je stomatologický mikroskop asi nutný…), ktorý sa pokúsi preplnenie odstrániť, perforačný otvor uzavrieť špeciálnym materiálom, ošetrí zvyšnú neopracovanú časť kanálika a pravdepodobne prerobí aj výplne v ostatných kanálikoch. Tým by mohol Váš zub zachrániť a takto ošetrený Vám môže slúžiť doživotne.

Žiaľ, za takýto výkon sa musíte pripraviť na účet okolo 300 eur, poisťovňa z toho neuhradí nič, pravdepodobne tam ani nevedia, že sa niečo také vôbec dá vykonať.

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

horná 6-ka

27. 06. 2011 07:01 | martina botková | reagovať

Dobrý deň. Po zanedbanom kaze a následnom liečení mi moja doktorka rozšírila 3 koreňové kanáliky.2 sú pripravené na uzavretie,tretí koreň je však zahnutý,takže podstatne komplikuje vyčistenie kanálika.Moja lekárka však už pre mňa nemôže viac urobiť,lebo nemá dostatočné vybavenie.Vraví,že z kanálika môže viesť ďalší,iný kanálik,v ktorom je nerv,ale ten ona neuvidí bez mikroskopu.Po skúšobnom uzatvorení,zub začal po 9 hodinách neznesiteľne bolieť a aj po vybratí vložky,po niekoľkých dňoch,je veľmi citlivý,priam bolí. Vedeli by ste mi pomôcť,či poradiť,na koho sa mám obrátiť?Som z Bratislavy. Ďakujem. 

RE: horná 6-ka

27. 06. 2011 07:01 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

Určite je v Bratislave viacero stomatológov pracujúcimi s mikroskopom, no ja to s určitosťou viem o MUDr.Alexejenkovi a MUDr.Graussovi.

Pridať komentár

Štítky