Otázka na tému Mŕtvy zub

Zlomená polovička mŕtveho zuba

Dobry den, mam urgentny pripad. Zlomila sa mi polovicka mrtveho zuba (patka, prava hore)z vnutornej strany. Som v zahranici a chcela by som vediet ake je v takomto pripade najlepsie riesenie. Nechcela by som aby mi zvysok zuba musel ist von, nehybe sa, neboli ma a teda by som rada vedela aky bude dalsi postup ak pojdem k zubarovi, ktoreho si momentalne zistujem. Vsetky zuby mam v poriadku, len tento jeden mi robi problemy! Dakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Lekár, na ktorého sa obrátite musí v prvom rade zistiť, kam siaha lomná línia. Pokiaľ zasahuje pod úroveň kosti, jedinou možnosťou na záchranu zuba je podstúpiť chirurgické zníženie okraja kosti a úpravu ďasna. Celé sa to dá vykonať, iba ak zlomenina nesiaha viac ako pár milimetrov pod okraj kosti. Ďalším bodom je overenie si kvality a stavu koreňovej výplne. Pokiaľ je dobrá a vchod do koreňa je hermeticky uzavretý inou výplňou, môžno riešiť už len rekonštrukciu korunkovej časti zuba (tu pripadá do úvahy korunka, v lepšom prípade onlay).

Ak výplň nie je vyhovujúca (čo je veľmi častý jav) tak ešte predtým treba začať s opätovným ošetrením koreňových kanálikov. Prípadne si to v zahraničí môžete nechať iba nejak provizórne hermeticky uzavrieť a definitívne si to nechať ošetriť doma. Na slovensku Vás takáto vec môže stáť aj 6–7 stovák, v zahraničí pravdepodobne aj násobok.

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky