Otázka na tému Prasklina zuba

Prasklina zuba

Dobrý deň. Dnes sa mi stal nepríjemný úraz dopadol som na podlahu a zdá sa mi akoby som si nalomil predný horný zub. V dolnej časti pozorujem priečnu praskninu na skolvine. Zub sa nekíve ani neboli. Nie je citlivý na studené ani teplé. Len je tam tá prasklina, ktorá je vyditeľná len pod určitým uhlom. Je šanca že sa to dá do poriadku samo, alebo mam vyhľadať stomatológa ?

Odpoveď

Dobrý deň,

Toto je typická prasklina skloviny, ktorá končí na dento-sklovinnom rozhraní, čo znamená, že svojou hĺbkou nezasahuje do zuboviny. Tak ako ste spomínali, vidno ju iba pod istým uhlom svetla a nositeľovi nespôsobuje žiadne problémy. Možno nezaškodí, ak zájdete za stomatológom, pretože teoreticky je totiž možné, že následkom úrazu mohlo dôjsť k umŕtveniu zuba. To by ste však pociťoval aj bolesť v danej oblasti.

Pokiaľ je zub živý, jeho okolie je kľudné a jedinou známkou úrazu je prasklina, tak to nie je treba riešiť. Sama sa síce nezahojí ale zbytočné vybrusovanie skloviny a pokus o zapečatenie praskliny fotokompozitom z môjho pohľadu nie sú na mieste.

Návrat

Súvisice otázky s témou Prasklina zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Prasklina zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Prasklina zuba v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

prasknuta sklovina a zubu??

27. 03. 2013 21:36 | levi | reagovať

Zdravim, dnes na treningu som dostal uder uder, cvakli mi predne zuby o sebe a na spodnom prednom zube mi zrejme praskla sklovina..vidielne biela skrvna, riha a bol tam hned zapach jak ked sa obrusuje alebo vrta zub, je aj lahko citlivy na dotyk ale iba mierne a iba v jednom uhle. Zub sa nekyve.

Co by bolo stym asi najlepsie robit?

dakujem za skoru odpoved

RE: prasknuta sklovina a zubu??

27. 03. 2013 23:06 | rudolf novotný | reagovať

Nič! Nerobte s tým zatiaľ nič, sledujte to a ak by sa objavili bolesti, tak vyhľadajte stomatológa. Ak zuby iba cvaknú o seba, často dochádza k novovytvoreným prasklinám skloviny, nie však k poškodeniu zubov. Je to dané dômyselnou anatómiou spojenia skloviny a zuboviny, takže väšina prasklín nesiaha hlbšie, ako po ich rozhranie.
A ak praktizujete kontaktný šport, nechajti si u svojho zubného lekára zhotoviť chránič na zuby.

Pridať komentár

Štítky