Zhryzenie chrupu

Dobry den, Prosim Vas o odbornu radu v nasledovnom: Prednedavnom mi moj zubny lekar pri prehliadke povedal, ze som si akoby zhryzol zuby kvoli typu mojho zhryzu. Zaujima ma odpoved na otazku, ci je mozne aby som si vo veku 30 – tich rokov zdeformoval zuby tymto sposobom? Ak ano, aka mozna je naprava?

Dakujem.
Juraj D.

Odpoveď

Dobrý deň,

Áno, je to možné. Pokiaľ máte chybne postavené zuby, je možné, že tie, ktoré sú v nesprávnom postavení sú nadmerne obrusované. Pokiaľ sa jedná o prílišné „zhryzenie“ chrupu ako celku, pripadá to na vrub skôr zlozvykom ako zatínanie zubov, alebo parafunkciám, ako je napríklad nočné škrípanie zubov, tzv.bruxizmus.

V liečbe je snaha pri prílišnom obrúsení nahradiť chýbajúce zubné tkanivá pomocou výplní alebo koruniek a predchádzať ďalšiemu opotrebovaniu pomocou nočnej náhryzovej dlahy, čo je na mieru vyhotovená náhryzová plôška na horný alebo dolný zubný oblúk z polomäkkého plastu, s ktorým pacient chodí spávať. Takýmto spôsobom sa zabezpečí, že počas škrípania a zatínania zubov pacient síce časom opotrebuje dlahu, zuby však ostanú chránené.

Návrat

Štítky