Kazy z cumlíka

Dobry den, moja 20 mesacna dcerka vcera spadla a zlomila si horne 2 zubky, ktore sa jej rozpadli na drobne casti. Uz pred tym nez si ich zlomila sme si vsimli ze ma na nich hnedy povlak a nechcela si ich dat vycistit zubnou kefkou, zrejme kvoli citlivosti. Ostatne zubky si necha vycistit. Dnes sme boli u p. zubarky a ona nam povedala ze na zubkoch ma ucebnicovy priklad zubneho kazu z flase z cumlikom ale neurobila nic len nam odporucila ze jej mame davat pit len nesladene napoje. Vsimli sme si ze z prednych zubkov sa jej kaz siri aj na vedlajsie zubky. Je mozne aby sme Vas navstivili a pozreli by ste sa na zubky nasej dcerky? Velmi radi by sme sa pokusili zachranit jej zubky s Vasou pomocou. Dcerka ma len 20 mesiacov a uz pokazene zubky v tak velkom rozsahu. To sa mi zda dost cudne. Dakujem velmi pekne za odpoved.

Odpoveď

Dobrý večer, Oľga!

Kazy z cumlíka sú kazy postihujúce prevažne predné zuby a majú svoju príčinu v častom popíjaní sladených nápojov, alebo v namáčaní cumlíka do medu. V obidvoch prípadoch sa v okolí predných zubov vo zvýšenej koncentrácii vyskytujú jednoduché cukry, slúžiace ako zdroj potravy baktériám, ktoré sa v ústach bežne vyskytujú. Tieto využívajú spomínané cukry ako zdroj energie, pričom ich odpadovou látkou bývajú rôžne kyseliny naleptávajúce povrch zubnej skloviny. Toto je približná schéma vzniku zubného kazu. Treba si uvedomiť, že aj ľudské, či kravské mlieko obsahujú relatívne vysoké množstvo jednoduchých cukrov, preto z hľadiska vzniku zubného kazu je nočné kŕmenie mliekom dosť rizikové. Oproti dennej konzumácii mlieka či inej stravy je tu totiž veľký rozdiel v tom, že v noci je výrazne znížená slinotvorba, takže vznikajúce kyseliny ostávajú na povrchu zuba počas spánku nieriedené a tak narobia väčšiu deštrukciu ako v priebehu dňa.

Detská stomatológia má svoje špecifiká a musím sa priznať, že nie som rovnako dobrý detský stomatológ ako u dospelých. Samozrejme, že sa však môžete prísť ukázať, na prvý krát by sme si dohodli pätnásťminútovú kontrolu, kde Vám poviem, aké máte možnosti.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky