Otázka na tému Bolesti zubov

Bolestivá horná štvorka

Dobrý deň
Približne pred 9 mesiacmi ma začala bolieť práva horná štvorka. Lekárka mi vybrala nerv a krátkodobo uzatvorila. Asi po 3 dňoch ma to začalo neskutočne bolieť, tak mi to otvorila, vyčistila opať a nechala otvorené. Bolesť prestala asi na ďalšie tri dni a opať sa vrátila. Znova ten istý postup s tým, že je pravdepodobne problém s kosťou, a ak sa to nezlepší pošle ma na resekciu. Problém sa nevyriešil, aj keď to už tak nebolelo (no slabá bolesť pretrvávala stále) a tak som asi o dva týždne na to podstúpil resekciu koreňového hrotu. Operácia by som povedal bola úspešná, pretože problémy zmizli, až do teraz. Pred tromi dňami zub začal reagovať na teplé. Charakterizoval by som to ako povrchnú a tupú bolesť (cítim to, ale nie je to niečo silné). Bolesť relatívne rýchlo odznieva. Na studené to nejako obzvlášť nereaguje ba mohol by som tvrdiť, že nereaguje vôbec. Kde môže byť problém? Pozn. (pracujem vonku v zime). Momentálne som v zahraničí a tak nemôžem navštíviť svoju stomatologičku.
Ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

No, zvláštne je to, že udávate citlivosť na teplé. Daný zub už totiž nemáte inervovaný, jedine že by sa teplom prehrialo zapálené ložisko v oblasti hrotu koreňa zuba, no to by ste nepociťoval v zube, ale skôr v oblasti kosti nad zubom. Z môjho pohľadu nie je vylúčené, že Vás bolí niektorý z vedľajších zubov.

Čo sa týka samotnej resekcie, je tiež možné, že sa objavila reinfekcia v oblasti hrotu koreňa. Ťažko povedať, bolo by nutné pozrieť rentgenové snímky s pred niekoľkých mesiacov a teraz., aby bolo možné posúdiť vývoj situácie. Ak je to tak, bude nutné zvážiť reoperáciu s retrográdnym zaplnením kanálikov (to znamená uzavretie kanálikov zuba od hrotu ku korunke cez prístup v kostnom okienku), alebo kvalitnéreendodontické ošetrenie (t.j.znovuošetrenie koreňových kanálikov), podľa možnosti pod kontrolou stomatologického mikroskopu.

Návrat

Súvisice otázky s témou Bolesti zubov

Súvisice články s témou Bolesti zubov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Bolesti zubov, skúste vyhľadávanie s výrazom Bolesti zubov v našej zubnej poradni.

Štítky