Otázka na tému Bolesti zubov

Bolesť zuba napriek ošetreniu

Dobrý deň. V mesiaci apríl tohoto roku sa mi „pošťastilo“ pri jedení chleba zakúsnuť celou silou do kamienka ktorý sa v ňom nachádzal. Zaplombovaný zub – sedmička chvíľu bolel, ale po čase prestal. Ako naschvaľ to isté sa mi stalo o pár týždňou neskôr s tým istým zubom – zaplombovaná amalgámovou výplňou sedmička. Keďže bolesť neprestávala, 27.5.2010 som navštívil zubárku. Tá mi oznámila, že bolesť bola spôsobená kazom pod plombou. Vyvŕtala mi starú plombu a dala mi tam novú bielu – skloionomer. Zistil som, že pri jedení je zaplombovaný zub citlivý. Okrem kašovitej stravy nezniesol ani zakúsnutie do makkého chleba. Pri zákuse veľmi bolel. Navštívil som teda o dva týždne neskôr znova zubárku. Odvŕtala zvrchu trochu plobmy, vraj jej tam bolo veľa a podľa nej to spôsobobvalo pri zákuse bolesť. Zároveň mi napísala antibiotiká Doxybene, ktoré som ale neužíval nakoľko sa mi to zdalo ako hlúposť k danému problému. Od druhého ošetrenia ubehol už skoro pol rok a problém je stále ten istý. Už pol roka s tým zubom nedokážem pre veľkú bolesť požuvať ani chleba nieto ešte niečo tvrdšie. Poraďte prosím prečo? Zub by mal byť živý, lebo vŕtanie veľmi bolelo a vraj pôvodný kaz bol veľmi hlboký. Ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Z Vášho popisu som takmer na 100% presvedčený, že problém spočíva v praskline zuba. Tá vznikla pri tom nešťastnom zahryznutí na kamienok. Na nešťastie ste na tom zube mal amalgámovú výplň, ktorá nemá žiadnu väzbu k okolitým stenám zuba, a teda ho vôbec nespevňuje. Za takýchto okolností môže neprimeraná žuvacia sila spôsobiť, že zub pozdĺžne praskne. Aj keď sa naoko nič nezmenilo, zub pár dní pobolieva, potom to môže utíchnuť a ozýva sa iba pri náhryze. Zvyškové steny zuba sa v mieste praskliny totiž pri náhryze od seba oddiaľujú, čo spôsobí nasávanie tekutín smerom a od zubnej drene. Problémom ale je, že takouto prasklinou sa môžu k zubnej dreni dostať aj baktérie, kde môžu spôsobiť postupné odumretie zuba.

Ak prasklina nezasahuje príliš hlboko pod úroveň ďasna, riešením by mohlo byť daný zub ošetriť korunkou alebo zastrešujúcou výplňou, no ak je prasklina veľkého rozsahu a hlboko prenikajúca, aj okorunkovanie možno považovať iba za paliatívny zákrok (t.z. zákrok poskytujúci pacientovi úľavu, s neistou prognózou).

Návrat

Súvisice otázky s témou Bolesti zubov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Bolesti zubov, skúste vyhľadávanie s výrazom Bolesti zubov v našej zubnej poradni.

Štítky