Medzierkový úsmev

dobrý deň, chcem sa opýtať na môj problém. V hornej čeľusti mi nenarástla ľavá dvojka, nemala som ju ani mliečnu, zdedila som to po matke. Takže mám medzierkový úsmev. Chcela by som sa opýtať či sa dá urobiť umelý zub, aj keď medzera medzi jednotkou a trojkou je na ďalší zub príliš malá. Ak by som chcela fixný strojček, zubár mi povedal že je potrebné vytrhnúť horné osmičky a to nechcem. Ako sa vlastne taký umelý zub nasádza ?

Odpoveď

Dobrý deň,

Vybrať horné osmičky je často na mieste, bez ohľadu na to, akým spôsobom sa bude chýbajúci zub nahrádzať. Práve osmičky totiž v dospelom veku spôsobujú stesnanie v prednom úseku chrupu tlakom, ktorý sa prenáša zo sedmičiek až dopredu.

Riešenie by sa malo odvíjať od stavu, v akom sa zvyšné zuby nachádzajú (tým mám na mysli ich postavenie v rámci horného zubného oblúka, polohu vzhľadom na dolné zuboradie, no a samozrejme kondíciu vlastných zubov – kazy, výplne, atď…) V podstate máte na výber tri riešenia:

1. klasický mostík – pri tomto riešení je však nutné obrúsiť vedľajšie zuby pri medzere, a preto by som túto variantu doporučoval iba ak je Vaše horná trojka a jednička oslabená veľkými nevhodnými výplňami a kazmi.
2. implantát – riešenie, ktoré ak ho vykoná skúsený lekár a technik, môže byť efektné fukčne aj esteticky a netreba pri ňom zasahovať do susedných zubov. implantáty je možné použiť u pacienta s výbornou ústnou hygienou a perfektným stavom tkanív ústnej dutiny. Treba však upozorniť, že toto riešenie je finančne dosť nákladné.
3. most na sklenených vláknach – inovatívny spôsob, ako nahradiť chýbajúce zuby bez výraznej preparácie susediacich zubov. V tomto prípade sa na zuby susediace z medzerami po minimálnej preparácii istým spôsobom „prilepia“ zväzky sklenených vláken, ktoré po vytvrdení v ústach získajú pevnosť kovu. Sklenené vlákna majú hrúbku približne 1,5mm a je možné na nich z akéhokoľkvek fotokompozitu vymodelovať chýbajúce zuby. Tento spôsob ošetrenia môže byť esteticky na vysokej úrovni, funkčne aj trvácne plnohodnotný, nezaťažuje zvyšné zuby a určite Vás nebude stáť viac, ako by Vás stál bežný kovokeramický mostík.

Celkovú situáciu trochu komplikuje príliš úzka medzera. Máte na výber, či sa rozhodnete dať si do medzery vytvoriť jeden úzky zub a neporušiť pri tom líniu zubného oblúka (to znamená, že zub nebude vytŕčať z radu, ale bude úzky a teda dosť neestetický..), alebo si necháte vytvoriť zub so symetrickou šírkou ako na protiľahlej strane, aby sa tam však vošiel, bolo by ho nutné rotovať (to znamená, že tam budete mať krivý zub…). Najvýhodnejším riešením by bolo posunúť zúbky fixným strojčekom, vytvoriť medzeru pre plnohodnotnú dvojku a potom ju tam vybudovať pomocou implantátu alebo na sklenných vláknach.

Návrat

Súvisice otázky

Pridať komentár

potreboal by som vedet

25. 01. 2011 21:49 | eugen kazan | reagovať

kolko stoji 1 zub keramicko-kovovy
kolko si musim usetrit na 12 zubov

RE: potreboal by som vedet

25. 01. 2011 21:49 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

Za jednu korunku zaplatíte 100 až 300 Eur, podľa toho, u koho si ju necháte vyhotoviť.

Pridať komentár

Štítky