Dcérka pri hre narazila na stolík a silno si udrela ďasienka...

Dobrý deň, mám 8 mesačnú dcéru. Pri hre narazila na stolík a silno si udrela ďasienka. Rozrazené to nemá, ani jej to nekrváca. Má prerezaných 5 zúbkov. Je možné, že jej po takom silnom udrení odumrie nejaký nerv a vyrastie jej poškodený dospelácky zub. Mám z toho obavy, lebo jej otec v školke spadol na betonový kvetináč a narástol mu poškodený zub, zafarbený na hnedo. Dá sa s tým ešte niečo urobiť, alebo už môžem len dúfať, že sa tak nestane.

Ďakujem za každú rada, Krutá

Odpoveď

Dobrý deň,

Vaše obavy sú prirodzené, ale zbytočné. Na to, aby sa poškodil zárodok trvalých zubov by museli byť mliečne zúbky úrazom prinajmenšom zatlačené do ďasna, alebo by pri náraze muselo byť ďasno s kosťou pod ním silno poranené. Tak či tak, zárodky trvalých horných stredných rezákov sa začínajú v kosti formovať približne vo veku 4 mesiacov, takže v 8 mesiacoch sú ešte hlboko v kosti. Zárodky horných dvoják sa objavujú vo veku 10 – 12 mesiacov, takže ich Vaša dcéra ani nemá založené.

Čo sa týka Vašej otázky, či sa s tým dá niečo urobiť – žiaľ nie. Nie je možné ani zistiť, či je všetko v poriadku a keby aj nebolo, nevieme
to napraviť. Takže ostáva len počkať. Ale ako som povedal, možnosť poškodenia je naozaj minimálna.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky