Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Problémy v zubných kanálikoch

Dobry den, prosim o pomoc, zubarka mi urobila korenovu vypln mrtveho zuba,z ktoreho bol vybraty nerv a bol asi mesiac lieceny a cisteny, neboli absolutne ziadne problemy, no po tej vyplni zub bol zo zaciatku citlivy ale potom na nejake dva dni to preslo a po tyzdni znova nastali bolesti, je to dost otravne, pulzujuca bolest, aj tlak… ked kusem ma neboli… rtg mi nerobila… ide o to, ze zajtra odlietam na dovolenku a neviem co mam robit…vydrzi to tyzden este? dakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

No, moja odpoveď už asi nie je aktuálna, ale predsa…

To že zub nebolel, kým bol otvorený, neznamená, že bol v poriadku. Svedčia o tom komplikácie po zaplnení. Veľmi jednoducho by sa to dalo opísať tak, že ak sa v kanálikoch množia baktérie, dochádza tam k produkcii plynov a tekutín. Pokiaľ je zub otvorený, tak sa môžu uvoľniť smerom do ústnej dutiny a pacient nemusí pociťovať žiadnu bolesť.

Postupne však dochádza k úplnej deštrukcii zuba a k ohraničenej infekcii kosti, a preto je takýto stav nutné liečiť. Ak sa však z nejakých príčin nepodarí baktérie v kanálikoch odstrániť, alebo nová koreňová výplň dostatočne hermeticky neuzatvára zub, môže dôjsť k znovupomnoženiu
baktérií a objaveniu sa problémov. Ak baktérie nie sú príliš agresívne, pacienta zub s času na čas pobolieva a na rentgene vidno narastanie „vačku“ na hrote koreňov.

Ak je infekcia silnejšia, pacient má silné bolesti a po čase opuchne. Obidve situácie je treba riešiť opätovným otvorením zuba, jeho dezinfekciou, hermetickým zaplnením koreňov a kvalitne prevedenou výplňou alebo korunkou. Niekedy sa stáva, že po zaplnení zuba dôjde na pár dní k objaveniu sa bolestí, aj keď je práca vykonaná excelentne. Ide však o bolesť, ktorá sa objavuje hneď v deň plnenia koreňov, je takmer výlučne náhryzová (v extrémnych prípadoch stačí na vyvolanie bolesti aj ľahký dotyk jazyka), no po niekoľkých dňoch úplne ustúpi a zub je bezpríznakový.
Tieto stavy súvisia s podráždením kostného tkaniva a závesného aparátu v oblasti hrotu koreňa a netrvajú dlhšie ako 5 dní.

A ešte niečo: pokiaľ lekár po plnení kanálikov neurobí rentgen spomínaného zuba, nemá absolútne žiadnu možnosť skontrolovať, či výkon dopadol podľa očakávania.

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky