Otázka na tému kazy mliečnych zubov z kojenia

Kazy mliečnych zubov z kojenia?

Dobrý deň.
14 mesacnemu synovi zacali zltnut zuby pri dasienkach. Snazime sa mu ich drhnut kefkou ale velmi si to nechce dat a robi pri tom strasny krik tak ho nechceme velmi stresovat. Teraz nedavno som si vsimla ze tie zlte miesta zacinaju hnednut a su na nich ako keby diery, resp. kratery. Ide o zubny kaz? Ma to skoro na vsetkych zuboch (ma ich 14) aj z vnutornej strany, aj na nedavno vyjdenych stolickach. Do edavna bol vylucne dojceny. Tuhu stravu zacal jest len pred mesiacom ale stale je dojceny. V noci velmi velakrat. Nejedava ziadne sladkosti. Ma pestru stravu plnu zeleniny, ovocia, obilnin, strukovin. Z coho sa mu mohli zubky tak pokazit? :( Dakujem za odpoved

Odpoveď

To, čo popisujete je priam knižný prípad tzv.Rampantných kazov – to jest kazov mliečnych zubov z nočného kojenia. Mlieko, samozrejme aj materské, obsahuje vysoký obsah krátkych cukrov, ktoré sú skvelým zdrojom energie pre kazotvorné baktérie v ústach. Tie z cukrov vytvárajú kyseliny, ktoré sa spolupodieľajú na vzniku kazu. Spočiatku sa na zube objaví kriedová biela škvrna, čo je znakom demineralizácie (ľudovo odvápnenia) povrchu skloviny. Škvrny časom môžu zožltnúť až zhnednúť, postupne sa v nich objavujú malé a väčšie kavity, teda diery. To už sú klasické kazy.
Táto nepriaznivá situácia sa rozvíja najmä v noci počas spánku, kedy je prirodzene znížená slinotvorba, a teda aj neutralizácia vzniknutých kyselín slinami. V súvislosti s kazotvornými procesmi kvôli príjimanému cukru platí, že nie je ani tak dôležité celkové množstvo prijatého cukru, ako skôr častosť jeho príjmu. Preto frekventované nočné kojenie môže na zúbky pôsobiť nesmierne deštruktívne. V snahe o čo najlepší vývoj dieťaťa sa tak matka paradoxne spolupodieľa na zhoršení jeho zdravotného stavu a vzniku stresu z ošetrenia zubov v rannom veku.
Osobne si myslím, že tráviaca sústava dieťaťa po šiestom mesiaci, tak ako u dospelého človeka, by mala v noci odpočívať. Pokiaľ dieťa nie je podvýživené alebo dehydrované, nie je dôvod na nočný prísun živín a tekutín a zo strany dieťaťa ide skôr len o snahu o sociálny kontakt, ako hlad.
Riešením situácie by malo byť odnaučenie od nočného kojenia, prípadne môžete dieťaťu ponúknuť fľašu s čistou vodou, alebo nesladeným čajom (ani medom!). Taktiež to platí o večernom kojení, ktoré by sa malo vykonať pred čistením zúbkov. Novovzniknuté kazy je nutné riadne ošetriť u stomatológa, pretože sa samé nezahoja a budú sa už len zväčšovať. Miesta so škvrnami, kde ešte nevznikli kazy, viete lokálne remineralizovať napr.ToothMousse krémom, nedá sa však uplatniť u detí s alergiou na kravské mlieko. A hlavne umývať zúbky dvakrát denne, s dôrazom večer.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme kazy mliečnych zubov z kojenia, skúste vyhľadávanie s výrazom kazy mliečnych zubov z kojenia v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

I am a private money lender that give out fast cash no collateral required. all cash amounts and currencies, if interested TO started no matter your location (WhatsApp) number +918131026914 or email pacificlanding350@gmail.com Pacific landing Services Mr.

14. 09. 2023 16:01 | loan Offer | reagovať

I am a private money lender that give out fast cash no collateral required. all cash amounts and currencies, if interested TO started no matter your location (WhatsApp) number +918131026914 or email pacificlanding350@gmail.com Pacific landing Services Mr. Gupta Dwyer.

Pridať komentár

Štítky