Otázka na tému Koľko stojí

Koľko stojí zhotovenie prvej zubnej protézy

Dobrý deň,
moja mama by si chcela dať urobiť prvú zubnú protézu a zaujímalo by nás koľko stálo (na východe) sa dopláca za prvé vyhotovenie alebo je to zadarmo?

Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem!

S pozdravom Stanecká

Odpoveď

Dobrý deň,

Cenu alebo doplatok určuje vlastník ambulancie podľa režijných nákladov. (zmluvným lekárom zdravotné poisťovne uhrádzajú rovnakú sumu bez rozdielu). To znamená, že ak mi poisťovňa uhradí na protézu povedzme sto eur a môj zubný technik mi vyúčtuje za samotné zhotovenie protézy 90 Eur, bolo by odo mňa ekonomicky vysoko rizikové vyhotoviť ju pacientovi bez doplatku. Vyhotovenie protézy si totiž vyžaduje minimálne päť sedení po približne pol hodine a ak je prevádzková réžia mojej ambulancie povedzme 30 Eur na hodinu, je úplne jasné, že v tomto prípade ak ju dám pacientovi za 165 Eur, zarobil som akurát na prevádzkové náklady. Aj keď sa to pacientovi javí ako vysoká suma a v poisťovni mu nakukali, že protézy sú hradené v plnej miere, (čo oni aj často robia), som nútený od pacienta zobrať viac ako 65 Eur doplatok. Ja osobne pracujem bez spoluúčasti zdravotných poisťovní a toto uvádzam len ako príklad, no presne takto to v praxi funguje.

Stomatológ je podnikateľ ako každý iný a napriek tomu, že v niektorom zákone z čias socializmu sa garantuje bezplatná zdravotná starostlivosť, nebude predsa pracovať zadarmo. Takže ceny sú individuálne, no pokiaľ viem, doplatky sa pohybujú niekde v intervale 30 až 180 Eur za jednu protézu.

Návrat

Súvisice otázky s témou Koľko stojí

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Koľko stojí, skúste vyhľadávanie s výrazom Koľko stojí v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

Vrchná protéza

29. 05. 2013 09:09 | Belák Lubomír | reagovať

Dobrý den
Chcel by som sa opýtat,či je nutné vytrhnút zdravý zub /7 vlavo hore/ pre osadenie vrchnej
protézy.
Dakujem za odpoved, Luboš

RE: Vrchná protéza

29. 05. 2013 11:07 | rudolf novotný | reagovať

Niekedy, ak ide o posledný horný zub, to môže byť výhodné, lebo po extrakcii bude horná protéza v ústach pevnejšie držať. Treba to však posudzovať individuálne v závislosti na celkovej situácii v ústach a to sa cez mail nedá.

informácia

01. 06. 2014 16:40 | Stanislava | reagovať

Po osadení hornej protézy som zostarla o desať rokov. Protéza vôbec nesedí vypádáva,vôbec nedrží.A ešte sa chcem spýtať koľko zubov má obsahovať horná zubná protéza.Mne spravili protézú s 12 zubami, čím mi vpadli líca. Mám dojem, že ak sa robí protéza tak by mala obsahovať všetky zuby.

RE: informácia

10. 06. 2014 21:08 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

Horná protéza sa zväčša zhotovuje so 14-timi zubami, ak na ne je miesto. Ak nie, tak sa dáva dvanásť. Vpadnuté líca nie sú otázkou počtu zubov, ale ich postavenie. Žiaľ, nie vždy je možné vysunúť zuby nad smerom von od vrchola alveolárnej línie (vrchol kostného oblúku, ktorý ostal v ústach po vytrhnutí zubov), čím môže dôjsť k optickému prepadnutiu líc. Ak by sa totiž zuby posunuli viac navonok, protéza by sa pri záhryte ešte viac uvoľňovala…

informácia

01. 06. 2014 16:40 | Stanislava | reagovať

Po osadení hornej protézy som zostarla o desať rokov. Protéza vôbec nesedí vypádáva,vôbec nedrží.A ešte sa chcem spýtať koľko zubov má obsahovať horná zubná protéza.Mne spravili protézú s 12 zubami, čím mi vpadli líca. Mám dojem, že ak sa robí protéza tak by mala obsahovať všetky zuby.

prva proteza

06. 11. 2014 22:09 | ludmila. | reagovať

dobry den chcem sa spytat dostala som zapal hornych dasien tak mi dr odporuca vytrhat prve 4 zuby a spravit nove ale ja rozmyslam dat si vytrhat vsetkych 14 zubov a dat si protezu kolko by ma tak stala nahradna a nova proteza dakujem

Pridať komentár

Štítky