Otázka na tému Bolesti zubov

Bolesť v medzizubnom priestore

Dobry den, na hornej 4-ke mam hlboku a velku bielu plombu, aj cca tretina zuba (aj spredu medzi 3/4) je domodelovana. Tento zub ma pobolieva uz tristvrte roka. Zubar hovori, ze kaz tam (uz) nie je, ani zapal. Neboli ma cely zub, ale medzizubna plocha 4/5. Spociatku ma to bolievalo asi 50% casu, teraz skoro stale. Je to spontanna bolest, pri piti studeneho je vyraznejsia, pri teplom ani nie, na poklop (pri hryzeni) neboli. V com moze byt problem? Zostava ako jedine riesenie endodoncia? Bude potrebne potom dat do zubu cap? Dakujem pekne.

Odpoveď

Dobrý deň,

Najskôr by som doporučil rentgenovú snímku, kde sa môže ukázať, či nemáte kaz na zadnej medzizubnej plôške daného zuba, prípadne pod spomínanou výplňou, alebo dokonca na päťke vedľa. Ak sa nič nenájde, bolo by vhodné štvorku znovu otvoriť a preveriť, či na nej nie je prasklina, zvyškový kaz alebo iný problém. Pokiaľ bolesti neprejdú ani po prerobení výplne a bude isté, že pochádzajú z tejto štvorky, mohlo by byť riešením zub endodonticky ošetriť. Pri hornej štvorke a výplni tak veľkého rozsahu by som doporučil ukotviť v koreni FRC (vláknami vystužený kompozit) čap a následne zub okorunkovať. Alternatívnym riešením by bolo po endodoncii zub ošetriť pomocou nepriamej výplne vystuženej sklenenými vláknami.

Návrat

Súvisice otázky s témou Bolesti zubov

Súvisice články s témou Bolesti zubov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Bolesti zubov, skúste vyhľadávanie s výrazom Bolesti zubov v našej zubnej poradni.

Štítky