Otázka na tému Zubný mostík

Problémy s keramickým mostíkom

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Mám 2,5 mesiaca nasadený keramický mostík na spodných zuboch, t.j. korunky sú na trojkách a štvorkách – to sú piliere a jednotky a dvojky sú vytrhnuté, čiže mostík sa skladá z 8 zubov. Predtým som mala 11 rokov živicový mostík, ktorý bol už neestetický, ale držal dobre. O jednotky a dvojky som prišla v mojich tridsiatich rokoch v dôsledku paradentózy, ale 3-ky a 4-ky boli v poriadku aj čo sa týka kostí. Ďasná okolo starého mostíka som mala v poriadku. Po nasadení keramického mostíka boli tiež v poriadku, aj vyzeralo, že sedia presne k ďasnám, ale teraz po 2 mesiacoch ďasno okolo koruniek opuchlo, okolo koruniek sa vytvorili z ďasien vypuklé polokrúžky,na niektorých miestach kde sa spája korunka s ďasnom začala tiecť krv, aj farba ďasna je tesne pri korunkách zmenená akoby do siva, mám pocit nepríjemného pachu v ústach ako po hnise, začala som hneď používať corsodyl, po týždni nastalo mierne zlepšenie, ale len mierne, bojím sa, že ďasná postupne pôjdu k horšiemu stavu a nastane vďaka mostíku paradentóza, ešte chcem podotknúť, že korunky vpredu sú teraz vypuklejšie, ako som mala na starom mostíku. Prosím o radu, či to môže byť len prechodný stav pri nasadení nového mostíka a môže sa upraviť alebo je nutné iné riešenie? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Rád by som Vám odpísal niečo pozitívne, ale z toho, ako to popisujete sa zdá, že korunky nesedia na pilierových zuboch (trojky a štvorky) úplne presne. Pokiaľ korunka odstáva na svojom okraji od zuba vo forme ostrej hrany, dochádza k sústavnému zraňovaniu ďasna, čo má za následok jeho zápal. Ten sa prejavuje opuchnutím, krvácaním aj na slabý podnet a po čase sivastým sfarbením z opakovaného zakrvácania po poranení. Pokiaľ sa stav pretrváva, môže dôjsť k trvalej tetováži ďasna rozpadovými látkami z červených krviniek, čo je takmer neriešiteľný problém z hľadiska estetiky. Riešenie spočíva vo vyhotovení práce, ktorá presne nasadá na obrúsené zuby a kde prechod medzi korunkou a zubom bude čím plynulejší.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubný mostík

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubný mostík, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubný mostík v našej zubnej poradni.

Štítky