Úraz na bicykli

Dobrý deň. Mala som úraz na bicykli, spadla som na bradu a narazila si zuby. Odbila som si z horných jednotiek a narazila si si ľavú hornú stranu zubov. Zlomila som si aj ľ.orbitu. Zubný lekár mi dorobil plombami predné zuby, zdlahoval mi štyri zuby, (2a3 sa hýbali a 3 akoby sa trochu vysunula na 2). Následne mi z jednotiek vybral nervy a vyplnil zuby. Na dalšej návšteve mi chce vybrať nervy aj z 2 a 3. Bojím sa ako budú zuby fungovať, koľko vydržia, či sa nemal tento zákrok robiť až keď by zuby začali odumierať. Mám 47 rokov..koľko môžu takéto zuby vydržať? Ďakujem za odpoved.

Odpoveď

Dobrý deň,

Faktom je, že väčšina zubov, ktoré boli pri náraze posunuté ktorýmkoľvek smerom do jedného roka odumiera aj keď tesne po úraze vykazujú známky života. Či sa táto situácia objaví aj u Vás, je ťažké predvídať.

Váš stomatológ by mal teoreticky počkať a sledovať zuby, či dôjde k nejakej zmene v ich vitalite a v prípade ich odumretia by mal ošetriť ich korene. Pokiaľ Vás však videl tesne po úraze, je možné zo skúsenosti považuje za vysoko nepravdepodobné, aby spomínané zuby ostali nažive a rozhodol sa nečakať na prípadné komplikácie. Ak bol úraz naozaj vážny, tento postup nemožno považovať za chybný.

Čo sa týka perspektívy zubov: pokiaľ budú kvalitne ošetrené, môžu v ústach prežiť doživotne. V poúrazových stavoch hrozí isté rizoko rezorbcie koreňov, čo však teraz možno len ťažko odhadnúť.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky