Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Môže nevytrhnutý zubný koreň spôsobovať nežiadúce účinky?

Dobrý večer, pán doktor,

chcela by som sa Vás opýtať či môže nevytrhnutý zubný koreň spôsobovať v tele človeka nejaké nežiadúce účinky, infekciu. Pred 20 rokmi mi stomatolog vytrhol vľavo dole stoličku(v poradí 5.zub), ale nepodarilo sa to s koreňom. Koreň zostal na svojom mieste, údajne ho mám ohnutý a prirastený o kosť. Nemala som s ním problémy, akoby som ho tam ani nemala. Po rokoch sa mi objavil na povrchu ďasna ostrejší výstupok a keď naň tlačím šparátkom pocítim bolesť. Pýtala som sa zubnej lekárky, či by som si tento koreň nemala dať vybrať, či nemá nejaký nepriaznivý vplyv na niečo v tele. Pozrela sa mi na RTG snímku z pred šiestich rokov a povedala mi toľko, že zápal tam nie je a že to cítim bolesť ďasna. Ale keď chcem ona mi koreň „ľahko vydlabe“. Môže zubná lekárka tento koreň posudzovať aj zo šesťročnej snímky?

Chcela by som poznať názor iného lekára, prosím Vás poraďte mi bude lepšie ked si koreň dám vybrať alebo nevadí, že ho tam mám. Či spôsobuje niečo nevytrhnutý zubný koreň sa pýtam preto, že mám napr. dlhoročné problémy s pokožkou (vyrážky),kvôli ktorým som si dala vybrať na doporučenie kožného lekára mandle a nepomohlo. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Ak je to čo len trochu možné a neohrozí to stav pacienta, vždy je dobré každý zvyšok zuba odstrániť. 100% to platí pre korene po mŕtvych a infikovaných zuboch. Takýto pozostatok môže v kosti aj niekoľko rokov bezpríznakovo pretrvávať, avšak napriek tomu môže byť zdrojom tzv. fokálnej infekcie (skryté infekčné ložisko, z ktorého sa baktérie môžu uvoľňovať do organizmu a spôsobiť zdravotné problémy v inej časti tela – napr.na koži, srdcových chlopniach, kĺboch a podobne).

Ak chce lekár takýto ponechaný koreň z nejakých príčin posúdiť, rozhodne je vhodnejšie použiť čerstvú RTG snímku, za šesť rokov sa mohla zmeniť reakcia okolitých tkanív na koreň a samozrejme aj jeho poloha.

Na záver: či už Vaše problémy súvisia so spomínaným kúskom koreňa alebo nie, rozhodne by som Vám doporučil dať si ho odstrániť na špecializovanom pracovisku.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Štítky