Otázka na tému Mŕtvy zub

Mŕtvy zub a bolesti, anestéza,....

Dobrý deň,mám 45 rokov a chrup v dobrom stave,chýba mi len jeden zub. Snažím sa predchádzať silnej bolesti a opuchom preto si zájdem k zubárovi radšej skôr. Pre mierne bolesti na ľavej hornej strane 26.4. som vyhľadala zubára,mala som pocit že sa jedná o očný zub,zuby mám zaplombované bielymi plombami,lekár mi urobil RTG,ale nič tam nebolo povedal že to je mŕtvy zub,( očný)prevŕtal mi ho a vyčistil kanáliky,bolelo to dosť,ale tvrdil že keby bol ten zub živý,tak vyskočím po plafón,(myslím že len slušnosť a ovládanie mi v tom zabránilo) dal mi vložku,objednal ma na 4.5. že mi ho zaplombuje.Bolelo to viac, ako keď som prišla k nemu po prvý krát,takže 4.5.mi vybral vložku,vyčistil kanáliky a znova vložka.Bolesť bola neznesiteľná a o dva dni som musela zájsť znova k nemu už aj z opuchom ľavého líca a oka.Vložku mi vybral vyčistil a nasadil mi Dalacín,nechal mi ho otvorený s tým že ak mi bolesť neprejde 10.5.mi to z operuje,tak sa aj stalo 10.5. mi operoval horné predné ďasná zub mi vyplnil(betonom),povedal že tam boli malé cystičky a že je tam zmaknutá kosť,objednal ma o týždeň na vybratie štichov,po 5 dňoch som mu telefonovala či je to normálne že som stále pripuchnutá a bolí ma to stále,on že mám brať ďalej Dalacín,ale nepredpísal mi ho, ten čo mi dal pred operáciou som brala každých 6 hodín, tak som ho vybrala pred tým.Takže od 14.5.beriem Dalacín každých 6 hodín 17.5. mi vybral štichy zaplomboval mi ten zub bielou plombou,vraj to potrebuje čas,objednal ma o dva týždne,nemám pocit že by mi bolo lepšie,každý deň si musím dať aj ibalgin,opuch nie je menší,jazyk mám pocit, ako keby som ho mala obarený,neviem či to nie je už z tých antibio.vyplachujem si to harmančekom,repíkom,studené obklady si dávam,uvažujem že si ten zub dám vytrhnúť,lebo takto sa nedá existovať,mrzí ma len že RTG nič neodhalilo a stál ma 18€,operácia sa mi zdá tiež že bola zbytočná a stála ma 83€ a plomba 8€.Nemyslíte že týždeň po operácii by som mala cítiť zlepšenie a bez opuchu.Ráno som stala s bolesťou hlavy.Aj keď som do teraz bola spokojná so svojím zubárom je v našom okrese vraj najlepší,ale zatiaľ som nemala problémy so zubami uvažujem že ho zmením, mám pocit že to trvá dlho a nevidím výsledok za to čo som si zaplatila aj keď je najlepší.

Odpoveď

Dobrý deň,

V podstate ste mi nepoložili konkrétnu otázku, tak skúsim posúdiť fakty:
1. aj mŕtvy zub môže bolieť (v takom prípade bolí okolitá kosť, ktorá sa zapáli z odumretých tkanív v dotyčnom zube). Zo živého zuba nemožno opuchnúť – príčina opuchu môže byť v mŕtvom zube, mäkkých tkanivách okolo zuba alebo v kosti samotnej.
2. nevidím dôvod nepodať anestézu pri akomkoľvek zákroku, pokiaľ to zdravotný stav pacienta dovoľuje.
3. v súčastnosti je trend ošetriť koreňové kanáliky v jednom sedení, niekedy to však nie je možné.
4. chirurgický zákrok, ktorý lekár previedol sa pravdepodobne volá resekcia koreňového hrotu. Ide o odpílenie hrotu koreňa a vyčistenie okolitej kosti. Miesto sa sprístupní rezom z ústnej predsiene a vykonáva sa ako posledná možnosť na záchranu zuba pri neúspešnej koreňovej liečbe.
5. cena, ktorú ste za celý zákrok zaplatili je úplne v poriadku, povedal by som, že je vysoko podpriemerná. Druhá vec je však tá, že by celá liečba mala viesť k úspešnému záveru…

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Súvisice články s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky