Otázka na tému zubný mostík

Mostík, implantát, paradentóza

Dobry den, kvoli paradentoze sa mi zacali kyvat spodne jednotky a zubar mi tam spravil provizorne dlahu (drot ukotveny na dvojkach-tie su v poriadku,bez kazu). Teraz sa mi zacali kyvat stvorka a patka vpravo hore (susediaca trojka a sestka v poriadku,bez kazu). Konzultujem rozne mozne dalsie postupy osobne u paradontologa i mojho zubara. Na internete som vsak nasiel moznost mostiku na sklenenych vlaknach a Vase meno ako skolitela tre tuto techniku. Osobne sa mi tato moznost pozdava ako najlepsia.

 1. je mozne „prerobit“ jestvujuci droteny mostik na jednotkach a nahradit ho mostikom na sklenych vlaknach
 2. je mozne spravit mostik na vlaknach na mieste kyvajucej sa stvorky a patky
 3. tradicny mostik mi paradontolog neodporuca kvoli ztazenej hygiene, myslite si,ze mostik na vlaknach je lahsie udrziavatelny a vhodnejsi pri probleme s dasnami
 4. ako dlho by trvalo spravit obidva mostiky, je tam potrebny nejaky cas na hojenie po vytrhnuti kyvajucich sa zubov?

Dakujem velmi pekne

Odpoveď

Dobrý deň,

Začnime od konca:

 1. mostíky na vláknach je najvýhodnejšie zhotoviť práve v deň extrakcie – dosiahne sa tak najestetickejší výsledok (znie to nelogicky, ale v tomto prípade je možné vytvoriť v mostíku tzv.ovoidný medzičlen, kedy nahrádzaný zub vyzerá, akoby vyrastal z ďasna)

  Nasadenie zubného mostíkaNasadenie zubného mostíka Nasadený zubný mostíkNasadený zubný mostík

 2. vo Vašom prípade by som asi najskôr vyskúšal kývavé zuby zdlahovať pomocou sklenených vláken a extrakciu by som ešte zvážil.
 3. ak by bolo naozaj treba spomínané zuby extrahovať a chceli by ste ísť cestou mostíka na sklenených vláknach, použil by som ich a „zavesil“ ich po úprave naspäť na miesto pomocou sklenených vláken (predtým je nutné na extrahovaných zuboch odpíliť korene, ošetriť kazy atď…)
 4. zhotoviť mostík na sklenených vláknach, ktorý nahrádza dva vedľa seba stojace zuby je dosť nepredvídateľná záležitosť. Zvlášť, ak ste o zuby prišiel kvôli paradentóze a je pravdepodobné, že časom sa rozkývu aj ostatné zuby.
 5. práve z tejto príčiny by som doporučil v prípade zlyhania dlahy zo sklenených vláken skôr plošne kotviaci mostík napríklad z kovokeramiky, ktorý by mal byť zhotovený v jednom kuse, aby premosťoval všetky spomínané defekty a spojil (zdlahoval) všetky zvyšné zuby. V prípade, že stomatológ prevedie presnú precíznu prácu, že okraje mostíka ukončí nad ďasnom a osvojíte si správne návyky, nemal by byť žiaden problém s udržiavaním hygieny.

Návrat

Súvisice otázky s témou zubný mostík

Súvisice články s témou zubný mostík

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme zubný mostík, skúste vyhľadávanie s výrazom zubný mostík v našej zubnej poradni.

Štítky