Otázka na tému "Porcelánové zuby" - kovokeramický mostík

Rozdiel medzi mostíkmi a porcelánovými zubami

Dobrý deň. Potrebovala by som sa opýtať: Je nejaký rozdiel medzi mostíkmi a porcelánovými zubami? Môj zubár je výrazne proti porcelánovým zubom a ja by som ich uprednostnila. Neviem sa rozhodnúť, ktoré by mohli byť lepšie. Potrebovala by som ich dole na pravú stranu a chcela by som aby boli celé biele. Dá sa vlastne aj mostik spraviť celý bielý? (Mne tam nechýba žiaden zub, len mam z dvoch vedľa seba vytiahnuté nervy.) Voperd veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Nuž, celé je to trochu inak. Pojem „porcelánové zuby“ označuje typ materiálu, z ktorého je mostík alebo korunka vyrobená. Keďže ide o ľudový názov, je veľmi ťažké jednoznačne určiť, čo presne by mal vystihovať. Porcelán ako taký sa aj tak v ústach nepoužíva, ľudia ním väčšinou označujú keramickú hmotu. Teraz v závislosti od toho, či je táto hmota napálená na kovovej alebo tvrdenej keramickej konštrukcii potom hovoríme o kovokeramickej alebo celokeramickej protetickej práci (čo sú výsledné korunky alebo mostíky). Obidva prípady je možné vyhotoviť tak, že z vonkajšej strany (obrátenej smerom do úst) je konštrukcia pokrytá keramikou a teda imituje nahrádzané alebo opravované zuby (to ste asi mala na mysli pod pojmom „celý biely“).

Pojem „mostík“ označuje spôsob nahradenia chýbajúceho zuba, kedy sa paralelne obrúsia zuby ohraničujúce medzeru v chrupe a nasadí sa na nich jedna premosťujúca konštrukcia, pomocou ktorej sa nahradí stratený zub. Takýto mostík môže byť kovokeramický, celokeramický, celokovový alebo kombinácia kov+rôzne typy živice.

Čo sa týka Vášho prípadu, pokiaľ máte všetky zuby a rátate s nimi do budúcnosti, nemožno hovoriť o mostíku, pretože nie je čo premosťovať (nemáte tam medzeru). Váš stomatológ mal pravdepodobne na mysli korunky, ktoré chcel nasadiť na spomínané zuby. Tieto môžu stáť všetky samostatne, každá na jednom zube. Ide už len o to, z akého materiálu by ste ich chceli mať zhotovené. (kovokeramické, celokeramické, kovové…)

Hlavný problém tuto vidím v komunikácii s Vašim stomatológom. Ak niečomu nerozumiete, nechajte si to podrobne vysvetliť. Platíte predsa za to, tak musíte vedieť, čo kupujete.

Viď: Zubný implantát

Návrat

Súvisice otázky s témou "Porcelánové zuby" - kovokeramický mostík

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme "Porcelánové zuby" - kovokeramický mostík, skúste vyhľadávanie s výrazom "Porcelánové zuby" - kovokeramický mostík v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

pod porcelanom

13. 02. 2011 18:12 | Bronci | reagovať

chcela by som sa spytat ,ak sa nasadia na obrusene zuby porcelanove,tak tie svoje sa uz nebudu kazit?boliet?ak ano ako sa opravuju?strhne sa drahy porcelanovy zub a potom urobia novy?a zasa sa musi platit.tomuto nerozumiem.je to vyhoda dat si urobit take drahe zuby?

Mostik ako jedine riesenie?

21. 05. 2017 21:51 | kika | reagovať

Dobry den,

v minulosti sa mi zlomil zub c.11. Moj zubar odstranil okrem zlomenej casti aj zvysok zubu. Zub planoval nahradit implantatom. Kedze som vsak na mieste zubu nemala dostatok kosti (ubytok kosti bol zrejme sposobeny aj tym, ze som o zlomenom zube ani nevedela- nejakym sposobom sa stale drzal, a k zubarovi som isla az o dost dlhy cas- mozno rok), zubar mi robil 2× augmentaciu kosti. obidve boli neuspesne, teda nevytvorilo sa dostatocne mnozstvo kosti. Zubar mi teraz radi uz neist do tretej augmmentacie. Tvrdi, ze najlepsim riesenim je mostik. ten by bol urobeny cez 12,11,21,22 zuby.Mam 35 rokov, a pravdupovediac sa toho mostika velmi obavam a vaham, ci do toho ist, kedze by museli byt obrusene tri zuby, takisto mam strach ako to bude vyzerat,+zubar ma upozornil na to , ze v 20% sa pocas liecby mozu zuby asi zapalit a potom musi byt urobene cistenie kanalikova dalsie veci s tym spojene.
Chcela by som sa opytat, ci v mojom pripade existuje a nejake ine riesenie, pripadne iny typ mostika, setrnejsi, ktory by nezasiahol tolko zubov v okoli.

Dakujem!

Pridať komentár

Štítky