Otázka na tému úspešné zaplnenie mŕtveho zuba

Ako zistiť, či je ošetrenie mŕtveho zuba úspešné?

Dobry den, mam endodenticky osetrenu dolnu sestku z pred 3 rokov. Zrejme bude treba osetrenie zopakovat. Zub ma vyslovene neboli, ale posledne 2 tyzdne je okolie citlivejsie na zakus a ku veceru pocitujem aj miernucke pulzovanie hlbsie pri koreni.Pri RGT snimke pred tyzdnom sa neukazal ziaden zapal a moj zubar vravi, ze to bude"len take obcasne zlostenie" Nuz,co si o tom myslite? Rada by som tomu verila, kedze zub bol urobeny pri pouziti mikroskopu, riziko opatovnej infekcie mensie, ale rada by som tento problem riesila v zaciatkoch. Je nejaka ucinna diagnostika na potvrdenie, alebo vylucenie zapalu okrem rgt snimky a zjavnej bolesti?

Odpoveď

Občasné zlostenie je veľmi široký a lajcký pojem a každý si pod tým predstavuje stav s inou závažnosťou. Ak dobre zaplenený zub pobolieva, treba stav sledovať. Úspešnosť koreňovje liečby sa dá vždy vyhodnotiť až po uplynutí niekoľkých mesiacov (tri roky je dosť…), kedy na roentgene vidno zmenšovanie sa, až postupné vymiznutie nálezu (tmavé pole okolo hrotu koreňa). Pre presnejšie určenie úspešnosti je vhodné zhotoviť zubný 3D roentgen (inak zubné CT, alebo zubné CBCT), ktoré nepredstavuje roentgenologickú záťaž, väčšinou stojí okolo 30–40 eur a netreba sa naň objednávať. Dnes už sú tieto prístroje v každom väčšom meste.
Avšak aj to, že na snímke to bude vyzerať výborne neznamená, že je situácia v poriadku. Je totiž možné, že aj vysokoprofesionálne zhotovená koreňová liečba po čase začne bolieť a dôvodom je opakovaná infekcia kanálikového systému. Hlavnou príčinou býva nový kaz v korunkovej časti zuba, alebo netesná výplň, prípadne korunka na takto ošetrenom zube. Ak baktérie znova preniknú ku koreňovej výplni, je iba otázka času, kedy opäť celé vzplanie a problém sa vráti. Riešením je vtedy opakovaná koreňová liečba, ale extrakcia.
Z uvedeného vyplýva, že aj po úspešnej koreňovej liečbe je extrémne dôležité, aby korunka alebo výplň na takomto zube boli zhotovené rovnako precízne, aby sa predišlo prieniku baktérii do vnútra zuba. Tiež treba v zárodkoch ošetriť akékoľvek kazy na tomto zube, pretože napriek fámam, aj mŕtvy zub sa môže pokaziť rovnako ako živý.
Spať k Vášmu problému. Dajte si zhotoviť 3D roentgen, lístok Vám vypíše Váš alebo iný zubár. Ak bude všetko na snimke OK, aj tak treba zub sledovať a vylúčiť možnosť bolesti z iného zuba. Ak bude evidentne pobolievať tento zub, bude ho nutné nanovo ošetriť, alebo extrahovať.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme úspešné zaplnenie mŕtveho zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom úspešné zaplnenie mŕtveho zuba v našej zubnej poradni.

Štítky