Otázka na tému škrípanie zubov

Mám pocit narazených a mäkkých zubov

Dobrý deň,

rada by som Vás požiadala o radu. Už druhý týždeň pociťujem zvláštny tlak a pnutie na (v) predných zuboch / akoby pocit narazených a „mäkkých“ zubov (podobný pocit, ako keď vypije človek sýtený nápoj – „mäkké zalepené“ zuby + pocit narazenia) aj hore, aj dole – predovšetkým „jednotky“ občas aj „trojky“, a to najmä pri jedle / záhryze. Dokonca pri rozprávaní sa mi zdá, že mi niekedy o seba zuby nepekne narazia, čo je dosť nepríjemné – akoby mi „zavadzali“ (rovnako pri jedení, čo je rovnako nepríjemné). Žiadny stomatologický úraz ani nič podobné som v poslednom období nemala, zuby si čistím pravidelne mäkkou zubnou kefkou, dentálnou niťou a medzizubnou kefkou aspoň 2× denne. Ďasná nie sú krvácavé. Osmičku nemám ani jednu založenú. Zubami neškrípem, v minulosti som však podvedome hocikedy zatínala zuby. Od kedy sa začali uvedené problémy, dávam si na to veľký pozor.

Navštívila som môjho lekára, ktorý mi robil snímky predných zubov a podľa neho je všetko poriadku – jediné, čo indikoval (ale to už aj minulý rok) sú dva malé kazy na horných jednotkách – tie sledujeme, či nepostupujú (už cca rok) a zatiaľ sme sa rozhodli ešte nevŕtať. Stav však pretrváva a dosť ma to obmedzuje pri jedle a aj keď dlhšie hovorím. Dávam si totiž pozor, aby zuby o seba nenarazili, z čoho ma bolí pomaly celá sánka.

Subjektívne som si všimla, že od kedy používam medzizubné kefky, vytvorila sa mi medzi prednými zubami malá medzierka a ďasná na predných zuboch sú o niečo vyššie ako ostatné. Veľmi som sa zľakla, či sa nejedná o paradontitídu. Lekár nateraz tvrdí, že mikroposuny sú bežné. Pred rokom podľa stavu kosti na RTG naznačil, že by som mohla mať začiatočnú paradontitídu, no následne po celej prehliadke to nepotvrdil, takže som úplne zmätená.

Vedeli by ste mi povedať Váš názor, čo by mohlo byť príčinou?

Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď

Pocit zmäknutých zubov sa objavuje po požití stravy a nápojov s obsahom kyselín, čo asi nie je Váš prípad. Stesnanie predných zubov následkom tlaku rastúcich osmičiek by mohlo zmeniť ich postavenie a spôsobiť preťaženie predných zubov, avšak tvrdíte, že ich nemáte založené. Neviem, či je to potrvrdené rentgenologicky, či ich len proste nemáte prerezané. Je totiž možné, že rastú horizontálne v kosti a tlačia na zuby, aj keď v ústach nič nevidno. Potvrdí, alebo vyvráti to panoramatický roentgen.
Iný dôvod preťaženia by mohlo byť nočné škrípanie zubov. Vôbec o tom nemusíte vedieť. Prejavuje sa najmä rannou zvýšenou citlivosťou niektorých zubov na záhryz a typickým obrúsením niektorých plôch zadných zubov, ako aj hrán predných zubov. To by vedel určiť stomatológ pri dôslednejšom vyšetrení. Zatiaľ najpoužívanejšou liečbou na škrípanie je užívanie nočnej dlahy na zuby. Ide o plastovú platničku, ktorú si nasadíte na zubný oblúk a idete s tým spať.
Čo sa týka ústupu ďasna v miestach, kde uživate medzizubnú kefku, to nie je to až tak zriedkavé. Osobne pri malých medzerách doporučujem v prednom úseku užívať mäkkú zubnú niť (Dontodent Sensitive, alebo Sensodyne Sensitive – obidve kúpite v sieti drogérii DM). Ak sa totiž zubná kefka používa príliš vehementne a často, ďasno je prílišne dráždené a medzizubné papily (výbežky ďasna vyplňujúce medzizubný priestor) sa strácajú. Niekedy na zuboch vidno až zárezy od stredového drôtika medzizubnej kefky. Preto by sa mala používať iba raz denne (večer pred čistením zubov) a to tak, že ju zavediete medzi zuby jedným pohybom dnu a von a dosť. Taktiež je veľmi dôležité, aby ste používali správnu veľkosť kefky ( čo určí dentálna hygienička alebo stomatológ). Nie je na škodu, ak má medzizubná kefka poplastovaný stredový drôtik, čo ho robí mäkším .

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme škrípanie zubov, skúste vyhľadávanie s výrazom škrípanie zubov v našej zubnej poradni.

Štítky