Otázka na tému endodoncia

Z čoho mám bolesti?

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Pred týždňom som bol u zubára s bolesťou, zubár určil, že môj problém spôsobilo ďasno na osmičke, tak mi urobil dekapsuláciu. Evidentne bola diagnóza zle určená, keďže bolesť neustúpila, tak o 2 dni som išiel na pohotovosť, kde mi urobili rontgen a následne mi vytrhli spodnú osmičku. Evidentne zbytočne, keďže bolesť pokračovala. Tak som išiel na pohotovosť 3-kráť a vybrali mi nerv zo sedmičky. Myslíte, že bolesť zmizla? Nie :) Už som zúfalý, mám však pocit, že mám nejaký zápal, mám pocit teploty a už bolesť prechádza aj na ucho. Prosím o radu, som z bratislavy, ďakujem pekne za odpoveď. Prosím, odpoveď mi nápište na hore uvedený mail.

Odpoveď

Takže, vyšetrili Vás traja lekári. Prvý obrezal ďasno, lebo si myslel, že ono je zdrojom bolesti. Druhý radšej vytrhol celý zub. Tretí Vám rozvŕtal sedmičku. A ja som Vás ani nevidel a myslíte si, že budem podľa mailu vedieť, odkiaľ pramenia Vaše bolesti? Nie :)

Isté však je, že obrezané ďasno okolo osmičky môže aj po správne vykonanom zákroku bolieť aj päť dní. Bolesť 5 dní po excelentnej extrakcii je taktiež normálna. Bolesť po endodoncii 5 dní je taktiež bežná vec. Žijeme v dobe, kde média alebo neviem kto do ľudí tlačí nezmysly o bezbolestnom živote. Je pravda, že ošetrenie u zubára môže a malo by byť bezbolestné. Ak Vám však niekto vytiahne zub a v kosti ostane diera veľkosti lieskového orecha, prečo si myslíte, že sa to bude hojiť bezbolestne? Len preto, že žijeme v 21.storočí, odrúbaný palec nebude bolieť menej ako pred päťsto rokmi…
Bolesť po operácii žlčníka tiež neznamená, že chirurg sa na to vyflákol. Zlepšili sa naše možnosti odhaliť ochorenia včas, zmierňovať symptómy a bolesť, ale ľudské telo stále funguje rovnako už niekoľko tisícročí. Ak je v tele rana, hojenie sprevádza bolesť. A nemusí to hneď byť zanedbaná liečba.
Ak by sa bolesti v rane stupňovali, objavili sa teploty, prípadne zťažené otváranie úst – môže byť na príčine rozvoj infekcie v rane ( pozri heslo „suché lôžko“ ) po ťahaní. V takom prípade by som sa obrátil na stomatochirurga. Inak, o strarostlivosti o ranu po ťahaní som tu písal už niekoľko krát, treba to taktiež zadať do vyhľadávača hore.
Ak by sa objavil opuch okolo sedmičky pričom bude citlivá na poklop, skôr bude nutná dôsledná endodontická liečba a obrátil by som sa na zubného lekára pracujúceho s mikroskopom a koferdamom.
Zatiaľ môžete užívať Ibalgin 400mg až šesťkrát denne a počkajte na vývoj.

Návrat

Súvisice otázky s témou endodoncia

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme endodoncia, skúste vyhľadávanie s výrazom endodoncia v našej zubnej poradni.

Štítky