Otázka na tému čistenie zubov s mostíkom

Ako si čistiť zuby s mostíkom?

Dobrý deň, prosím Vás o radu:
včera mi bol nasadený ochranný živicový mostík na horných predných zuboch (2,1,1,2,3), s ktorým som po estetickej aj funkčnej stránke veľmi spokojná. Bola by som veľmi rada, keby mi vydržal čo možno najdlhšie v rovnakom stave a samozrejme aj moje vlastné zuby a chcela by som vedieť, ako čo najlepšie udržiavať ústnu hygienu v tomto prípade.

Moja pôvodná zubárka mi dlhé roky tvrdila, že mám všetko v poriadku a zuby pekné, ale keď som v r.2011 bola nútená hľadať nového zubára, keďže moja zomrela, tak nová zubárka sa mi hneď na prvom sedení do očí vysmiala, že mám paradentózu v pokročilom štádiu…Medzičasom som vystriedala veľa zubárov, aj súkromných, ale ani jeden mi za tie roky nepovedal, či a čo sa s tým dá robiť. V minulom roku sa mi začala kývať predná horná jednotka a trochu aj dvojka. Snažím sa o čo najlepšiu ústnu hygienu, ďasná mi prestali nekrvácať. Keďže sa mni v minulom roku nepodarilo dať si urobiť preventívnu prehliadku, nakoľko absolútne žiaden zubár ma nechcel zobrať, rozhodla som sa v polovici decembri navštíviť zubára v ČR. Bez akýchkoľvek problémov ma objednal na január, urobil prehliadku, nemám žiaden kaz a po dvoch sedeniach vo februári v priebehu 3 dní mám extrahované tie dva predné zuby a nasadený živicový mostík, ktorý je podľa mňa a aj môjho okolia dokonalý.
Som preto veľmi vďačná a ako píšem, bola by som veľmi rada, keby mi vydržal čo možno najdlhšie v tomto stave a rovnako aj moje vlastné zuby. Preto ma zaujíma hygiena v okolí mostíka – ako, čím, a pod.
Myslíte si, p. doktor, že je možné dokonalou ústnou hygienou úplne zastaviť pokračovanie paradentózy?
Veľmi pekne ďakujem a želám všetko dobré.

S pozdravom V. Čarnecká

Odpoveď

Začnem od konca: Áno, dokonalou hygienou viete zastaviť rozvoj paradentózy. Ústup tkanív sa už neobnoví, ale nebude pokračovať. Všetko je však o správnych pomôckach a hlavne o technike. S tou by Vám mala pomôcť dentálna hygienička alebo Váš stomatológ.
Čo sa týka pomôcok: Na Slovensku sú dostupné Superfloss od Oral B, zavádzač nite od GUM (Eez-thru), alebo medzizubné kefky. Z môjho pohľadu sú výhodnejšie prvé dva. Nižšie sú linky na spôsoby ich použitia.
www.youtube.com/watch?…
www.youtube.com/watch?…
Dajú sa zohnať na internete, v DM drogérii (Superfloss) alebo v Profimede (Eez-thru).

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme čistenie zubov s mostíkom, skúste vyhľadávanie s výrazom čistenie zubov s mostíkom v našej zubnej poradni.

Štítky