Otázka na tému Opuch ďasna

Opuchnuté ďasno po obrúsení zuba

Dobry den. Zijem v zahranici a podarilo sa mi zlomit dolnu sestku. Odletela som kvoli tomu na Slovensko k svojmu zubarovi. Zub mam stale vitalny i ked vacsiu cas tvori plomba a sklovinu som mala dost rozpukanu. Preto som poziadala o korunku. Zubar mi zub vybrusil a urobil odtlacok. Moja najblizsia navsteva je vsak mozna az o mesiac a vtedy by som mala dostat aj korunku. Problem vsak je, ze 4 dni po obruseni mi dasno opuchlo, z vnutornej strany sa vytvorili biele bodky a zub (teda to, co z neho zostalo) je citlivy na dotyk. Myslite ze je to zapal z nespravneho obrusenia zuba alebo reakcia na nieco ine? Obavam sa, ci tymto nemoze dojst k odumretiu zuba.
Vopred dakujem za odpoved.

Odpoveď

Dobrý deň,

Takáto reakcia po obrúsení je dosť častá. Ak je zub silne deštruovaný, často treba okraj budúcej korunky zasunúť pod okraj ďasna. Pri brúsení je vtedy takmer nemožné neporaniť čiastočne aj ďasno, na čo samozrejme neskôr zareaguje miernym zápalom, ktorý sa do niekoľkých dní vyhojí. Predpokladám, že na zube máte teraz nasadenú provizórnu korunku a ak je táto o trošku hrubšia, zub akoby povystával z radu a je pri záhryze preťažovaný. Ak máte možnosť, nechajte si ju zábrusom znížiť, ak nie, tak by sa nič vážne nemalo stať. Materiál, z ktorého sa totiž robia dočasné korunky je natoľko mäkký, že sa po niekoľkých dňoch zabrúsi aj sám na protiľahlých zuboch.

Samozrejme, že do úvahy prichádza aj množstvo iných príčin, prečo môžete mať zapálené ďasno v okolí obrúseného zuba (…herpetická infekcia, dráždivý okraj dočasnej korunky…) a citlivosť na záhryz (napr.rozvíjajúci sa zápal nervu), a preto ak bolesti majú tendenciu sa zhoršovať a chcete mať istotu , tak navštívte stomatológa, ktorý bude po vyšetrení múdrejší, ako ja teraz.

Návrat

Súvisice otázky s témou Opuch ďasna

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Opuch ďasna, skúste vyhľadávanie s výrazom Opuch ďasna v našej zubnej poradni.

Štítky