Otázka na tému zlomený zub

Ako dlho môžem chodiť s ulomeným zubom?

Dobrý deň.Chcem sa opýtať jednu otázku.Včera sa mi odlomil kúsok zubu asi 1/4 zo stoličky.Keďže som v zahraničí nieje možné sa mi dostať k zubarke.Otazka znie či môžem s nastevou zubarky par tyzdnov počkať a ci sa bude ešte ten zub dať zachrániť po dlhšom čase.Za radu dakujem

Odpoveď

To sa nedá podľa mailu posúdiť… Závisí to od toho, v ktorej časti zuba je to zlomené, ako hlboko pod ďasno, ako blízko nervu prebieha lomná plocha, či je to mŕtvy zub, aké je jeho zaťaženie atď.
Ak je to citlivé na studené, tak by bolo dobré to uzavrieť čím skôr. V prípade, že naozaj nemôžete, držte miesto v čistote a používajte remineralizečné gély, napr.Elmex geleé.
Ak ide o mŕtvy zub a na lomnej línii vidno koreňovú výplň (väčšinou je ružovej farby..),
tak musíte rátať s nutnosťou prerobenia aj koreňovej výplne, pretože po jej vystaveniu baktériám ústnej dutiny na dlhšie ako 48 hodín dochádza k opätovnej infekcii kanálikov.
Ak Vás od návštevy zubára v zahraničí odrádza cena za ošetrenie, môžete si to tam nechať aspoň jednoducho zaliať nejakým tekutým kompozitom (flow kompozit), ktorý lomnú plochu zapečatí. Tým sa zabráni kontaminácii zubných tkanív a odstráni sa citlivosť. Po príchode na Slovensko si to potom viete dať celé prerobiť.

Návrat

Súvisice otázky s témou zlomený zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme zlomený zub, skúste vyhľadávanie s výrazom zlomený zub v našej zubnej poradni.

Štítky