Problém: veľké zuby - malá čeľusť

Dobrý večer, chcela by som sa opýtať- naša 12-ročná dcéra ma na horných zuboch fixný strojček (problém: veľké zuby- malá čeľusť, aj horné aj dolné). „Liečbu“ sme začali pred tromi rokmi, zubárka riešila len horné zuby- 2 roky nosila nočný strojček, zuby sa posunuli o 3mm, tak jej pred rokom po vytrhnutí 2 trvalých zubov na horné zuby nasadili strojček fixný. Zubárka nás teraz núti riešiť fixným strojčekom aj dolné zuby, lebo vraj poisťovňa hradí len 4 roky liečby. Je to pravda? Taktiež by som sa chcela opýtať, či je možné upraviť najprv horné zuby a po sňatí fixného strojčeka upraviť zas dolné (čiže nemať strojček na horných aj dolných zuboch súčasne, osobne by som to radšej riešila takto, nakoľko čistenie zubov je problematické a aj keď sa dcéra snaží čistiť si zuby čo najlepšie tvoria sa jej kazy). No a ešte jedna otázočka- čo ešte (keď si dáva pozor na stravu- tvrdé, teplé, žuvačky…) môže byť príčinou odliepania sa „zámku“ na zube- v priebehu 2 mesiacov sa jej odlepil už tretíkrát zámok na tom istom zube. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

No často je rozhodne lepšie riešiť strojčekom naraz obidva oblúky simultánne, pretože tak možno dosiahnuť harmonický výsledný záhryz. Akým spôsobom to poisťovňa hradí, Vám presne odpovedať neviem, pretože nie som ani čeľustný ortopéd a pracujem „na priamu platbu“. V akejkoľvek pobočke Vašej zdravotnej poisťovne Vám ale podajú presnú odpoveď.

No a či je normálne, že sa zámky tak často odliepajú – to je veľmi ťažké posúdiť. Bežné to nie je, no možno práve na tento spomínaný zub je vyvíjaný vysoký ťah a potom sa to samozrejme stať môže. Lekár si často musí vybrať medzi tým, že použije menej pevný spôsob kotvenia zámky, tú však po čase dokáže sňať bez porušenia povrchu zuba, alebo ju nalepí iným, veľmi pevným spôsobom, no zvýši tým riziko zbytočného poškriabania skloviny pri snímaní zámky na konci liečby.

Návrat

Súvisice otázky

Pridať komentár

celustny ortoped

09. 11. 2014 00:27 | Anna | reagovať

Prosim kto mi poradi , ale dobreho odbornika celustna ortopedia v Kosiciach pre mojho syna dakujem

RE: celustny ortoped

09. 11. 2014 13:37 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

Obráťte sa na dr.Arendarčíkovú, alebo dr.Surovkovú.

Pridať komentár

Štítky