Otázka na tému technika čistenia zubov niťou

Po čistení zubnou niťou mám zapálené ďasná

Dobrý deň,
vždy po čistení medzizubných priestorov dentálnou niťou sa mi akoby zapáli na pár dní ďasno. Nie je to nič bolestivé, no kvôli tomu sa niti často vyhýbam, lebo je to nepríjemné. Dá sa takýto problém nejako riešiť alebo je to len kvôli mojim hustým zubom? Mala by som radšej používať ústnu vodu namiesto nite?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Problém bude pravdepodobne v tom, že počas čistenia niťou nemáte nad jej pohybom správnu kontrolu… Často k tomu dochádza preto, že máte niť napnutú medzi prstami na šírke 3–4 cm. Pri napnutí nite v medzizubnom priestore dôjde k jej napnutiu v bode kontaktu zubov (to je tam, kde sa zuby dotýkajú) a pri jej zatlačení smerom k ďasnu niť „vystrelí“ a poreže ďasno. Vzhľadom na to, že tam je množstvo baktérií sa rana rýchlo infikuje a pár dní pobolieva.
Riešením je navinúť niť na prostredníky, a ukazovákmi alebo palcami ju zavádzať medzi zuby tak, aby tetiva – teda napnutie nite medzi prstami nebolo dlhšie ako 1 cm. Jemným „mrviacim“ sa pohybom niť pretiahnete cez bod kontaktu zubov smerom ku ďasnu, bez toho aby porezala ďasno. Niť by pri tomto pohybe taktiež vždy mala objímať jeden zo zubov. Znamená to, že niťou v medzizubnom priestore nejdeme len hore a dolu, ale niť má byť navalená (má čiastočne obopínať) na jednu zo zubných plôch tvoriacich medzizubný priestor.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme technika čistenia zubov niťou, skúste vyhľadávanie s výrazom technika čistenia zubov niťou v našej zubnej poradni.

Štítky