Zlozvyk = zničená sklovina

Dobry den,
Mam 32 rokov a velky problem, ktory som si sposobila sama. Mala som taky zlozvyk, ze som si trela o seba zuby, hlavne jednotky… az som si znicila sklovinu. Horne jednotky su vzadu mierne zbrusene, asi 1–2 mm sikmo dovnutra. Je to problem dlhodoby, neuvedomovala som si to a ani mi ta sklovina az tak nevadila. Ale teraz sa mi zacala postupne olupovat sklovina – konceky v strede hornych zubov a vsimla som si problem az teraz, ked som trochu zacala suslat. Daju sa moje predne horne zuby este nejako opravit? Myslim, ci sa to da nejako doplnit? Prosim, napiste mi vsetky moznosti. Dakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

V prvom rade, je dôležité zbaviť sa zlozvyku, v čom vám môže napomôcť psychológ. Ak aj zatínate alebo škrípete zubami počas spánku, bolo by vhodné aj nosenie chrániča zubov v noci. Váš stav je omnoho komplexnejší, ako sa javí. V takýchto prípadoch nestačí rekonštruovať predné zuby, ale treba sa zamerať aj na prípadnú rekonštrukciu zadných zubov, ktoré môžu byť takisto opotrebované. Čo sa týka spomínaných predných zubov, riešenie bude závisieť od rozsahu poškodenia.

Ak defekt nie je veľký, postačí pravdepodobne dobudovanie fotokompozitom, ak má väčší rozsah, bude pravdepodobne nutné ošetriť zuby fazetami alebo korunkami. V tom prípade je ale vysoko pravdepodobné, že bude nutné dostaviť nejakým spôsobom aj zuby v zadnom úseku. Tu prichádza do úvahy okorunkovanie, v ľahších prípadoch dostavenie fotokompozitom.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky