Otázka na tému bolesti po endodoncii

Vytiahli mi osmičku, ale bolí ma mŕtva šestka.

Dobrý deň prajem,
som 3.deň po extrakcii 48.Bolesti sú primerané, bola som aj na kontrole, zatiaľ sa to pekne hojí. V júni tohto roku som podstúpila endodonciu 46. Bohužiaľ, tento zub sa ozýva od včera večera, je to taká čudná bolesť.Neviem to pomenovať. Užìvam aj ATB. Čo myslíte? Odoznie tá bolesť 46, aj keď je ten zub už devitalizovaný? Ďakujem.

Odpoveď

Ťažko povedať, prečo tá šestka rozbolela. Príčiny by mohli byť tri:

  1. Pri extrakcii osmičky lekár vyvinul tlak aj na vedľajšie zuby, čím sa tá šestorka podráždila. Mohla tam napríklad prasknúť dočasná alebo aj trvalá výplň – v takom prípade to treba prerobiť. Horšie je, ak na šestorke praskol koreň, v takom prípade pôjde von celý zub, alebo jeho časť…
  2. V rane po ťahaní došlo k podráždeniu nervu, ktorý je blízko jej spodiny. Tento nerv inervuje aj šestorku a ide o typ prenesenej bolesti. V tom prípade to do týždňa prejde samo.
  3. Koreňová liečba šestorky sa nevydarila a niečo v jej vnútri sa znova infikovalo. Proces prebieha nezávisle od extrakcie v susedstve a bude nutná opätovná revízia zuba, teda opakovaná koreňová liečba ( = reendodoncia).

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme bolesti po endodoncii, skúste vyhľadávanie s výrazom bolesti po endodoncii v našej zubnej poradni.

Štítky