Otázka na tému endodoncia v jednom sedení

Endodoncia v jednom sedení

Otázka k rýchlosti výmeny zubného mostíka.

Dobrý deň. Po zhruba 20 rokoch som sa odhodlal vymeniť korunkový zubný mostík, ktorý bol pricementovaný k štyrom obrúseným horným predným zubom. V jednom zo zubov bol však posledné roky kaz, ktorý zub doslova rozrušil skoro až k ďasnu a občas bolel a občas spod korunky vytekal hnis. Po rozhodnutí riešiť túto situáciu sme u môjho zubára zubný mostík dali dole a všetky 4 zuby mi ošetril endodonciou, vrátane poškodeného zuba. V zube v tom čase podľa lekára zápal nebol, ale zub bolel. Lekár všetky štyri zuby ešte ten istý deň pomocou čapov, pasty a asi pomocou fotokompozitu zaplomboval. Na druhý deň zuby obrúsil do malých pilierov, poškodený zub nastavoval titánovým čapom a urobil odtlačok pre laboranta na vyhotovenie nového mostíka. Na internete som čítal, že endodoncia sa väčšinou rieši dlhodobejšie, niekedy aj niekoľko týždňov. Že sa zuby preliečujú, prípadne sa po ukončení a zaplombovaní ešte kontroluje kvalita čapov, aby nezostalo žiadne prázdne nevyplnené miesto. Môj lekár nepožadoval ani RTG.

Môjho lekára si vážim, ale nie som si istý týmto postupom. Obraciam sa na vás z dôvodu obavy, či je takýto rýchly postup v poriadku a kým ešte nemám nový mostík, snažím sa predísť tomu, aby som ho po čase musel vymeniť za ďalší. Na jednej strane ide o nemalú sumu, na druhej strane by som nerád prišiel o 4 zuby, ktoré budú pod týmto novým mostíkom. Ako by ste postupovali v mojom prípade? Ďakujem za odpoveď.

Martin

P.S. Na druhý deň som si bol na vlastnú žiadosť spraviť kontrolné RTG a v tom poškodenom zube s titánovým čapom som uvidel malú medzeru vo výplni. RTG viem poslať e-mailom.

Odpoveď

Je úplne normálne, ak lekár ošetrí kanáliky zuba v jednom sedení. Dôležitý je spôsob opracovania kanálikov, čas preplachovania a typ dezinfekčného roztoku a v nemenšej miere technika zaplnenia. Tieto faktory ako pacient pochopiteľne nemôžete posúdiť, je však jednoznačne nemožné kvalitne endodonticky ošetriť zub za dvasať minút. Na záver sa vždy vykoná roentgenologická kontrola zaplnenia kanálikov.
Veľmi dôležité je korunkovú časť zuba na záver hermeticky ošetriť.

Uzavrel by som to tak. To, že Vám lekár ošetril a dostavil zuby v jednom sedení ešte neznamená, že je to spravené nekvalitne. Je však zvláštne, že nebola vykonaná kontrolná snímka na záver…
To, že ste tam videl nejakú bublinu, nemusí znamenať žiaden problém. Vy ako laik totiž (bez urážky) naozaj nemôžete vedieť, čo tam máte vidieť a čo je komplikácia… Ja ten snímok posudzovať nebudem, to nie je v mojej kompetencii. Nič Vám však nebráni, obrátiť sa na ktoréhokoľvek renomovaného stomatológa v okolí, dôležité je však posúdiť vývoj situácie s odstupom času. Preto, ak to zatiaľ nebolí, počkajte povedzme rok, dajte si zhotoviť novú snímku a nechajte ich vyhodnotiť stomatológom.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme endodoncia v jednom sedení, skúste vyhľadávanie s výrazom endodoncia v jednom sedení v našej zubnej poradni.

Štítky