Otázka na tému Cilivý zub po zaplombovaní

Cilivý zub po zaplombovaní

Dobry den.Dcere pred 2 mesiacmi nasla zubarka nejaky naznak kazu na prednom zube/vnutorna strana/.Rozvrtala jej ho a zablombovala.Od tej doby ma dcera strasne citlivy zub na zimu,chlad a zmenu pocasia.Bolia ju aj od toho dasna.Chcela by som sa spytat ci je to normalne,a ci sa to este nejak da dat do poriadku,alebo ci to uz ostane tak.Co sposobilo to,ze matak citlivy zub?Dakujem.

Odpoveď

Citlivosť po zhotovení výplne môže mať množstvo príčin. Jednou je veľká hĺbka kazu, ktorý bol ošetrený. Ak je výplň hermetická (t.z., že tam nie sú štrbiny) a neostal pod ňou ponechaný kaz, malo by sa to samo ukľudniť v priebehu mesiaca.
Inou možnosťou je obnaženie zubovniny v krčkovej oblasti (zvlášť ak ide o krčkové kazy), ku ktorému môže dôjsť pri záverečnom leštení výplne. Pri takto poškodenom zube je vhodné používať zubné pasty s prívlastkom „Senstive“, prípadne Elmex Geleé, alebo ToothMousse.
Aj prvý aj druhý prípad majú spoločnú vlastnosť, že bolesti sú vystreľujúce a sekundové, vždy iba na chladový podnet (nikdy nie sú spontánné, v kľude bez vyvolávajúcej príčiny). Ak sú bolesti aj bez evidentného dôvodu, napr.v kľude pri zavretých ústach, pravdepodobne baktérie vyvolávajúce kaz prenikli veľmi blízko k zubnej dreni (ľudovo k „nervu“) a asi bude nutné zuba endodonticky ošetriť.

Ak by citlivosť neprešla v priebehu 6 týždňov (čo je aj Váš prípad), alebo ak by sa bolesti stupňovali, treba navštíviť zubného lekára.

Návrat

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Cilivý zub po zaplombovaní, skúste vyhľadávanie s výrazom Cilivý zub po zaplombovaní v našej zubnej poradni.

Štítky