Otázka na tému oroantrálna komunikácia

Po ťahaní zuba mi kázali fúknuť do nosa...

Dobrý deň pán doktor, vo Vašich radách po trhaní zubov som sa dočítala, že sa treba vyvarovať zvýšenému tlaku v nosovej a ústnej dutine. Ostala som trochu zmätená, pretože mi doktorka po vytrhnutí hornej šestky prikázala, aby som si upchala nos a silno niekoľkokrát fúkla do nosa. Ja som len cítila, že vzduch mi uniká cez oko. Čo tým sledovala? Ďakujem

Odpoveď

Fúknutie do uzavretého nosa je štandardný manéver, ktorý sa vykonáva po ťahaní horného zuba (hlavne od trojky do zadu). Sleduje sa pri ňom, či vzduch náhodou neuniká z nosa do úst cez lôžko po ťahaní zuba. Ak áno, hovoríme tomu „oroantrálna komunikácia“. Znamená to, že pri vytiahnutí zuba sa uvoľnili aj mäkké (sliznica prínosovej dutiny) alebo aj tvrdé tkanivá (kosť spodiny prínosovej dutiny), čím vznikol „prieduch“, kadiaľ môže vzduch, tekutiny, strava a sliny prenikať z úst cez lôžko zuba do prínosovej dutiny a odtiaľ do nosa.
Takýto stav sa v pri menších komunikáciach môže zhojiť spontánnte, pri vačších je nutné ho prešiť špeciálnym spôsobom, čo vykonáva stomatochirurg.

Návrat

Súvisice otázky s témou oroantrálna komunikácia

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme oroantrálna komunikácia, skúste vyhľadávanie s výrazom oroantrálna komunikácia v našej zubnej poradni.

Štítky