Čo spôsobilo náhlu precitlivelosť?

Dobry den,

mam 31 rokov, zijem v zahranici 11 rokov. Chodim na preventivne prehliadky kazdy rok. Vacsinou na Slovensku, ale ak mam nejaky problem, neodkladam to a idem k zubarovi aj v zahranici. Okrem klasickeho cistenia zubov kefkou 3 x denne (niekedy len 2×), vecer pouzivam aj dentalnu nit a ustnu vodu.

V decembri som bola na preventivnu prehliadku v zahranici (v mieste mojho bydliska), urobili mi rengeny a pan zubar ukazujuc mi nieco pre mna nejasne na rengene vysvetlil, ze mam jedenast kazov. Skoro som spadla zo stolicky. Podotykam, ze rok pred tym som bola na preventivnu prehliadku na Slovensku, moj SK zubar mi automaticky robi rengen, a povedal, ze vsetko je OK.
Je mozne, aby som za 1 rok mala jedenast novych kazov? Vacsina z nich (9) je vraj pod amalganovymi plombami. Zubar skritizoval pracu slovenskeho zubara, ze pravdepodobne pred nasadenim plomby zuby zle vycistil. Neviem, ci chce len na mne zarobit, alebo je naozaj mozne, ze sa mi zuby takto rapidne zhorsili. Mesiac som s tym nic nerobila, ale pred dvoma dnami ma zacali boliet vsetky zuby – precitlivelost na chlad, teplo, dokonca ma to boli ked dycham vonku cez otvorene usta. Bolia ma zuby hlavne v predu, kde vraj nemam ziadne kazy.

Otazka:
Co sposobilo nahlu precitlivelost?
Je mozne, aby som za 1 rok mala jedenast novych kazov?

Odpoveď

Dobrý deň,

Príčin na náhlu a dočasnú precitlivelosť zubov napríklad na chlad môže byť niekoľko, napríklad stresové nočné zatínanie zubov, zvýšený príjem nevhodných potravín a nápojov ( citrusy, kolové nápoje…), bielenie zubov, prechladnutie a zápal prínosových dutín (týka sa to skôr horných zubov).

Je možné, že máte jedenásť nových kazov, no nie som celkom presvedčený o tom, že by boli všetky viditeľné na rtg. Je omnoho pravdepodobnejšie, že tie kazy ste tam mali už pred rokom, len boli menšie a zubár ich prehliadol. Je možné aj to, že pod amalgámy Vám v minulosti stomatológ zhotovil podložku (slúži na tepelnú izoláciu zuba od kovovej výplne, ktorá vedie teplo z potravy v ústach) z materiálu, ktorý sa nezobrazuje na rtg. Nie je vylúčené, ani to, že niekto na Vás chce zarobiť.

Skúste si vyžiadať od stomatológa na slovensku snímky z minulosti a nechajte ich porovnať so súčastnými. Ak na starých nič nebolo a na nových už vidno kazy, tak tam pravdepodobne budú. Ak na snímku spred niekoľkých rokov bude rovnaký obraz ako teraz, tak sa môže skôr jednať o rtg priehľadnú podložku. Vyžiadajte si aj zápisy o druhu použitého materiálu výplní z minulosti.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky