Otázka na tému Fixný strojček na zuby

Narovnanie zubov pomocou strojčeka

Dobrý deň, potreboval by som poradiť: chcel by som si nechať narovnať zuby pomocou strojčeka a zaujímal by ma postup čím všetkým musím prejsť kým budem mať strojček už v ústach. Aj čo sa týka času. Aký je štandardný postup?
Ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Krátka otázka, dlhá odpoveď. :)
No, aby to nebolo príliš dlhé, skúsim to zhrnúť. V prvom rade je dôležité ošetriť všetky kazom postihnuté zuby aspoň dlhodobo provizórnymi výplňami. Rovnako dôležité je osvojiť si hygienické návyky vedúce k perfektnej čistote zubov. Na to ale nestačí čistenie kefkou a pastou dvakrát denne, ale každodenné používanie medzizubnej kefky a dentálnej nite, ideálne aj jednozväzočkovej kefky. Svojim pacientom zaradeným do čeľustnoortopedickej liečby zvyknem vykonať testy na tlmivú schopnosť slín (neutralizačný účinok na kyseliny, ktoré v ústach vznikajú produkciou baktérií zubného plaku) a na prítomnosť baktérie vyvolávajúcej zubný kaz (Streptococcus muttans). Pokiaľ je jeho zmnoženie v ústach vysoké, je dôležité pred nasadením fixného aparátu znížiť jeho stav pomocou dezinfekčných ústnych vôd a samozrejme perfektnej hygieny.

Strojček na zubyStrojček na zuby

Ak je už stav v ústach stabilizovaný, budete odoslaný na roentgen a potom Vám lekár vezme odtlačky horných aj dolných zubov. Z nich sa vyleje sadrový model, na ktorom zubný technik pripraví komponenty na fixný aparát. V najbližšej návšteve Vám ortodont pravdepodobne nalepí na zuby malé plôšky s výstupkami (zámky), do ktorých upne hlavný vyrovnávnací drôt. Niektoré zuby ešte spojí rôznymi gumičkami alebo drôtenými sponami, aby na nich vyvinul extra ťah. Potom budete chodiť na kontroly, počas ktorých lekár zhodnotí posun zubov a upraví ťahy (vymení gumičky alebo zmení ich polohu). Keďže zuby so strojčekom sa ľahko zanášajú a ťažko čistia, je len na Vás, či si dáte tú námahu a udržíte ich bez nánosov povlaku. V tomto období by som Vám doporučil zaradiť do repertoára remineralizačný krém vhodný na dlhodobé použitie – ToothMouse, ktorý sa po očistení chrupu nanesie kefkou alebo prstom na zuby a nechá sa pôsobiť bez oplachovania. Cieľom nosenia strojčeka je totiž krásný zdravý úsmev a nie pokazené pahýle. Nosiť fixný strojček hoci aj dva roky totiž absolútne nemusí znamenať zvýšenú kazivosť.

No a ako dlho to bude trvať závisí od stupňa postihnutia chrupu (chybného postavenia), od „hustoty“ kosti a od kvality ošetrenia. Zhruba môžete rátať s jedným až dvoma rokmi nosenia fixného aparátu. Keď budú zuby usporiadané do želaného postavenia, ortodont Vám špeciálnymi klieštikmi sníme drôt a zámky, očistí zuby od zvyškov lepidla a urobí nové odtlačky. Podľa nových modelov zubný technik vyhotoví vyberateľný strojček na spanie na stabilizáciu chrupu v novej polohe. Ten budete nosiť približne raz také obdobie ako ten fixný.

To je asi tak všetko, je toho dosť. Buďte vytrvalý a pedantný. Veľa šťastia.

Návrat

Súvisice otázky s témou Fixný strojček na zuby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Fixný strojček na zuby, skúste vyhľadávanie s výrazom Fixný strojček na zuby v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

zubny strojcek

28. 12. 2010 23:02 | Zuzana | reagovať

Dobry den,mam mesiac fixny strojcek a teraz som si vsimla ze sa mi zuby na ktorych ho mam-horne zuboradie trosicku kyvu. Je to normalne? Alebo sa mam poradit s mojou ortodontickou? Za radu velmi pekne dakujem PS. prosim odpiste mi na moj mail dakujem

RE: zubny strojcek

15. 10. 2010 19:50 | Nika | reagovať

dobry den chcela by som sa spytat ze kolko priblizne trva nasadzovanie fixneho aparatu,a ci to boli a to iste aj pri gumickach . dakujem

RE: zubny strojcek

02. 01. 2011 18:30 | nikola | reagovať

Dobry deň, mam fixny strojcek na obidvoch celustiach a chcela by som sa vas opytat ako najdlhsie moze liecba trvat,pretoze ja ho uz nosim 4 roky. Po prvych dvoch rokoch mi lekarka vytrhla 4 trvale zuby.Dva hore a dva dolu a nosim ho doteraz.Za radu dakujem a poprosim vas odpiste mi na moj mail.Dakujem

RE: RE: zubny strojcek

02. 01. 2011 18:30 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

Úprimne povedané, štyri roky je dosť veľa, zväčša trvá liečba do dvoch rokov. Závisí to samozrejme od typu a závažnosti postihnutia zhryzu a doba liečby sa môže v niektorých prípadoch natiahnuť. 

Uvoľnený zub pod fixným strojčekom.

10. 10. 2010 18:42 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

Že sa zúbky trochu uvoľnia po nasadení strojčeka je viacmenej normálne. Lekár sa predsa snaží posunúť zub a pri nasadených ťahoch naň sa uvoľní jeho pôvodný závesný aparát. Netreba panikáriť, predpokladám, že so strojčekom chodievate pravidelne na kontroly, tak to pri najbližšej príležitosti lekárovi pre istotu ukážte. Dovtedy však ostaňte v kľude.

Strojček

18. 03. 2011 22:19 | Daniela | reagovať

Dobrý večer, volám sa Daniela a mám 21 nosím strojček asi tak pol roka, no chcem sa spýtať, či je normálne keď sa mi pri nosení strojčeka predný zub napr. zosunul dole o 2 mm približne ako ostatné alebo ako keby sa mi posúvali len dolné časti zubov teda mám zuby momentálne šikmo…neviem, či sa mám obávať keďže zuby som mala rovné ale jeden zub mi vyrastol v ďasne a vlastne týmto nosením strojčeka chceme docieliť to aby mi opäť vznikla medzera na dostatočné miesto pre zub.A ešte k tomu, či je vlastne dobre chirurgicky z ďasna sťahovať zub. Ďakujem za odpoveď.

Úzky vrchný oblúk-väčšie zuby

25. 04. 2011 23:23 | Slávka | reagovať

Dobrý večer.Syn má 14 rokov a lekár mu odporučil fixný aparát z dôvodu predkusu vrchných zubov.Nemal ich krivé,len sú väčšie a má úzky vrchný oblúk.Lekár skonštatoval vytrhnutie vrchných 4rák.chcela by som vedieť,či je to potrebné.Syn má všetky zuby bez jediného kazu a je mi tých zubov ľúto.Niekedy zapochybujem,či som sa rozhodla správne s tým aparátom.Prosím o uistenie a vysvetlenie,či takéto radikálne riešenie je potrebné.Ďakujem pekne.

Pridať komentár

Štítky